jag vet inte, men tycker ändå att den konstruktionen ser lite farlig ut.
Några kompisar? tja, kom ni upp i lite över 300KG?, som dina kar kommer väga med vatten och inredning?.
kanske inte händer ngt nu, men kanske om ett år?.
hade jag varit dig hade jag lagt ett kryss över din översta plats, och in med den under pressen, pallar den över ett ton kan du vara säker.
Men, nu vet jag inte hur dana balkar, och vilken godstjocklek du har valt, så du ska nog inte börja med ett ton iaf, för att inte böja balkarna... =/
Hade jag varit mig så hade jag ändrat om den.
En fråga, är det din svetslärare som har givit dig /godkänt din ritning och byggnad för 300 kg?
Min svetslärare sa att jag inte behövde vara orolig och att varje svets för sig lätt höll för mera än 300kg.
Jag sj som väger 75 kg har varit uppe och hoppat på varje svetsning och jag tvivlar på att karet kommer väga över 300kg.
Plus att detta är rejäla stålprofiler som nog inte böjer sig i första taget;)
Själva ställningens hållfasthet tvivlar jag inte ett dugg på, det är om karet skulle stå skevt som jag är mera rädd för
Och jag hoppas verkligen att du är dig själv;)