Har jag fått bebisfiskar??

#1 - 23 oktober 2007 04:56
Tja en fråga. När jag kom hem i går så låg det fullt med vita gryn på min rot typ flera hundra. Är det rom? En fråga till när jag satt och studera mitt akvarium så såg jag rätt vad det var min platy jaga något litet som simma. Jag hann inte se vad det var innan han käkade upp den kan det vara ett yngel. Samma platy cirkulerar runt stenrösen växterna och roten som om han letar efter något går knappt upp från botten. Jag har haft mina fem platy i cirka 3 veckor. La i andra sorter nu i fredags.20st Neontetror
20st rödnostetror och 2st pussgurami. Så hur vet man vems rommen/ynglen
Är om det nu är så? Mitt akvarium är på 460 liter. Kan ynglen klara sig utan att man gör något? Tacksam för svar:)
#2 - 23 oktober 2007 08:10
Platy föder levande yngel, och troligen var det ett eget yngel hon åt opp... Ynglena brukar gömma sig i växter, mellan stenar och så vidare så hon kikar väl om det finns mer att äta...hehe. Om du börjar flytta över yngel till en yngelkasse kommer du säkert få många att överleva, men då blir akvariet överfullt! Så det är bättre att låta naturen ha sin gång... Några yngel (de starkaste, smartaste) brukar överleva och växa sig större utan att bli uppätna.

Men vad det är för gryn på roten vet jag inte, kanske någon annan vet.. Rödnostetror och neontetror är vad jag vet svåra att föröka i vanligt sällskapsakvarium. Och gurami bygger väl skumbo på flytväxter vid ytan... Det kanske är snigelägg eller något? Hmm.
#3 - 23 oktober 2007 16:03
Har du zebra eller antennsnäckor i akvariet? De lägger vita avlånga små ägg.. Annars kanske det är pussfiskarna,de verkar vara romspridare :)
#4 - 23 oktober 2007 16:14
Skulle tippa på rödmunstetrorna elelr neonerna av samma anledningar som toccata.
#5 - 24 oktober 2007 00:42
Sprider inte tetror runt sina ägg? Sen om man ska ta efter sannolikheten så kan tetror väl vara svåra att få lek på.
#6 - 24 oktober 2007 06:17
Felix ragnar: nu skrev du väl fel? jag skrev ju att det INTE var deras rom?
#7 - 24 oktober 2007 19:27
toccata skrev:
Felix ragnar: nu skrev du väl fel? jag skrev ju att det INTE var deras rom?


Läste visst lite fel:p[:o]
#8 - 24 oktober 2007 23:52
Du har inga malar eller så i karet då?
#9 - 25 oktober 2007 05:13
Jo jag har en mal. Fler på väg











Annons