Har fått orange head tapajos yngel :)

#1 - 5 december 2004 20:12
Äntligen!!! Upptäckte idag att de hade bildat ett par och försvarade sitt revir väldigt mycket, har sex stycken. När de inte öppnade munnen när jag la i lite mat började jag ana att de kanske hade hänt nått kul. När de efter en halvtimme spottade ut en svart svärm av yngel blev jag överlycklig. Detta har jag väntat länge på :)

Nu behöver jag tips hur jag skall göra för att få dem att överleva.

Akvariet är på 640L med mycket rötter och stenar, det bor en hel del olika malar och 5st Biotodoma Cupido.

mvh
Fredrik
#2 - 6 december 2004 11:30
Tillägg, jag vet att föräldrarna vårdar ynglerna i ca 10 dagar i munnen sen får dom klara sig själva.
Frågan är om jag skall försöka föra över föräldrarna till ett annat kar så att dom spottar ut ynglerna och sen börja mata dom med artemia?
Eller om jag skall vänta tills de blir frisimmande och då försöka få över dom? Om jag kan hitta dom då, risken är väl ganska stor att dom blir uppätna också.











Annons