Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hantlar tillsammans med Elål?

Arkiverad tråd – read-only.

Kan denna kombinationen vara något, eller har någon ett bättre tips eller några invändningar mot detta. Skulle vara tacksamm om någon ville tycka till eller diskutera detta innan inköpet av Hantelciklider görs.

Mvh Jesper Flygare

Menar du elektrisk ål Electrophorus electricus? Den blir över två meter och käkar fisk och däggdjur. En gång såg jag den tillsammans med påfåglar på ett offentligt akvarium vilket verkade relativt långsiktigt då både knivfisken (dvs. ålen) och påfåglarna var med på skyltningen under akvariet. Annars är nog mycket små fiskar som den inte bryr sig om att föredra, t ex guppy.

Mvh.

Ola

http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.cfm?genusname=Electrophorus&speciesname=electricus
Hej,
Jag håller med Ola om att denna art är svår att hålla ihop med andra fiskar. Jag hade en gång ett exemplar som var ca. 60 cm och den matade jag med malawiciklider i 5-15 cm storlek.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

Tillbaka till kategorin












Annons