Arkiverad tråd – read-only.
Hej! Vill gärna ha tips på olika hang-on filter som passar till mitt 65l växtkar. Har bara två firrar i, men mycket växter.
Det bästa jag har kommit över är ett aquaclear 20. Haft det ett par år nu och det är suveränt. Eheim och Aqua nova var högljudda och hade lite filtermaterial.
Jag håller med ovanstående, Aquaclear är riktigt bra, lite dyrare. Jag har även ett par billiga Whisper (betalat 70-80kr för) o de fungerar fint de med, lite högre ljudnivå på kanske.
Alt.
http://www.zooprofi.de/info/10468/Fluval_C2_5_Stufen_Filter_fuer_Aquarien_bis_zu_115_L.html Kör med ett Fluval C4 till mitt 160l och det fungerar bra. Ett himla väsen på filtret dock dom första 6-veckorna innan det blivet "inslitet". Inte alla som för väsen i början tydligen men mitt brötade rätt bra initialt.