Guramilek
Arkiverad tråd – read-only.
Jag får mitt nya akvarium i morgon. Det är bara på 60 liter och ska fungera som yngelkar och liknande. Eftersom jag inte har något att stoppa i det nu så tänkte jag testa om jag kan få mina guldgurami att leka. Är det svårt? Hur ska jag göra? Vad jag har förstått så ska jag bara ha ca 15 cm vatten och flytväxter. Tydligen ska jag inte ha någon pump igång heller. Jag tänkte ta vatten från mitt andra kar så att jag kan starta upp direkt.
Om dom aldrig lekt i karet dom går i nu så lär dom förmodligen inte leka när du sätter domn i ett eget kar. Vänta att göra något tills dom lekt i sitt "hemkar". Jag brukar plocka skumboet och kläcka artificiellt när dom leker, då slipper jag flytta på föräldrarna. Sjustast att inte flytta för mycket, det kan gå illa.
MVH
Magnus
Eftersom jag har 50 högt i mitt akvarium så kommer de aldrig att leka där har jag fått veta. Nu tänkte jag att jag i alla fall skulle kunna passa på att göra ett försök när jag har ett tomt kar. Funkar det inte så tror jag inte att de tar någon skada av det försöket. Har jag fel?
Hej nicke, jag kan säga att dom visst kan leka i ett 50cm högt kar... mina mosaiker gör det i mitt kar som e 50cm högt! så vill dom leka så kommer dom göra de ändå... bara dom har något att bygga bo av! lycka till... hoppas dina guramisar kommer på att dom vill leka! mvh//Tokfia
Ok... Mina är inte alls intresserade av varandra. Hanen står i en grotta och honorna letar bara efter någon att terrorisera. =( Tänkte att det kunde få dem på andra tankar än att bara bråka hela tiden. Det är lite sista chansen för dem. Jag har funderat ganska länge på att göra mig av med dem men tänkte att det kunde vara kul att se om man kan få dem att leka.
Ja dom leker i ett 50cm högt akvarie men dom gör det med ännu större glädje i ett med ca 15cm djup.
Ingen cirkulation och 25-29grader i vattnet.
Och dom behöbver inte nödvändigtvis något att bygga av. Finns det inget att sätta fast boet mot så bygger dom gärna i ett hörn.
Jag vet inte om det blir något försök med guramina nu trots allt. Mina paletter har lekt och jag trodde att de hade käkat upp äggen men de hade kläckts så nu kanske jag får ha det som yngelkar istället åt paletterna. Scalarerna lekta igår men det blir nog inget av den leken.
Hur lång tid brukar det ta från att man har släppt i honan till guramisar börjar leka? Jag skulle kanske hinna med en lek innan det är dags att flytta palettynglen. Jag kanske kan göra en konstruktion så jag kan dela av akvariet om det skulle behövas.
Mina guldguramis fick en vecka på sig och lekte inte (gissningvis så var de inte könsmogna).
I samma akvarium med samma värme och växter/vattennivå osv så lekte helt nyinköpta dvärgguramis på den andra dagen.
Vill nog varna lite för att själva leken är det lätta , yngelvården som följer är rejält långtråkig emellanåt. Mina (25) är nu 8 veckor och det börjar bli dags att skänka bort dem.
Min kompis dvärgguramis lekte i hans 70 cm djupa akvarium så det borde i alla fall inte vara problem.
Jag har precis (igår) kört igång ett 150liters lek kar till Marmorgurami dom började leka efter ca:1timme.
Hur hög är din vattennivå? Har du några speciella växter?
Nu håller jag på att fixa till mitt lilla kar för mina guldguramis. Ska jag fytta över alla honorna eller bara en tillsammans med hanen? Jag har en ensam svärdbärarhona i det lilla karet som ska yngla. Ska jag ta bort henne eller kan hon funka som "retfisk"?
Inga speciella växter och ca:15cm djup 26-27grader.
Jag flyttade bara över en av varje.
TRisken med att ha svärdbärarhonan i är väl att hon äter upp gurami ynglen om det blir någr.
Bilder har du här:
http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=171251&gid=185871
Jag har redan släppt i andmat, hornsärv och en cabomba där. Ska jag ta bort det igen eller???
Nä låt växterna vara jag har också någon cabomba i
Oki... Då är det bara kvar att sänka vattennivån. Kan svärdbäraren och 4 små ancistrus gå kavr där? Klarar de att överleva utan pump och med så lite vatten?
Kan dom nog göra men det är inget jag rekomenderar.
Tänk också på att när ynglen börjar äta så ska du ha bra filterrening för det blir äldigt mycket skit av 25-50 Gurami :-)
Jag har en pump i karet men den har jag stängt av nu. Jag har inget val än att låta ancistrusarna gå kvar. De ska jag lämna om ca 2 veckor och om jag släpper dem i det stora karet så lär jag inte hitte dem igen. Går de inte upp och hämtar syre som min plecostomus?
Dom bör klara det jag har själv en gång i tiden haft 2malar i ett akvarie 2veckor utan pump eller värme eller ljus.
Håll bara koll så inte ynglen blir stressade.
Ska jag inte ha rampen tänd???
Jo för fan. Lyset har du på som till ett vanligt alvarie.
Jag bara sa att en gång itden så hadde jag två malar under dåliga förhållanden :-)
Typ 3år sedan.
Ja, ok... Tänkte väl det. =)
Är det något mer jag ska tänka på?
Är det bara att sänka nivån med en gång eller ska man sänka lite i taget? De är ganska stressade nu. Inte kul att flytta från 375 till 54 liter. Lite som från slott till koja...
Jag har kvartssand (svart) och en rot. Sanden är väldigt lätt så den virvlar ibland.
Det är bara att sänka direkt jag flyttar mina ifrån 40cm djup till 15cm utan problem. Sanden är bra det tycker Gurami om att den är mörk.
Tänk på att ha yngel mat hemma. Eller om du inte har det när ynglen kommer så kan du göra så här:
Koka ett ägg(Hotelkokning = Precis blivit hårt men inte rakt igenom).
Tag äggulan och mosa i 1dl buljong.
Så har du yngel mat som närings mässigt påminner om artemia.
Jag tänkte köpa liquifry eller vad det heter. Jag tänkte slippa allt slabbet om det går att undvika. Annars så låter ditt recept bättre än artemia.
Ja liquifry är bra det stimulerar även tillväxt av infusorier i akvariet.
Jag har precis matat alla mina yngel. :-)
Hur undviker man att få nitrit? Utan pump och med så lite vatten så lär det inte ta många dagar annars.
Jag hade 0 nitrit efter 4 veckor med stillastående vatten...
Guramiyngel gör ju inte några direkt stora korvar :)
Det kommer att se snuskigt ut men förbryllande nog så kommer antagligen värdena att vara OK.
Dessutom så kan du börja fylla upp med mer vatten när ynglen är ngn vecka. Se bara till att det nya vattnet håller rätt temp !
Jag startade åxå mitt yngelakvarium veckan innan leken med vatten ifrån ett större och fick aldrig ngn nitrittopp.
Sen lär ju dessa små rackare växa upp i betydligt snuskigare förhållanden i det fria.
Är det normalt att hanen jagar honan och biter henne eller ska jag ge upp försöket? Jag vill inte att hon ska bli ihjälslagen.
Det är helt normalt. Hanen kan bli ganska påträngande.
Ta det bara lugnt, se till att honan har några gömställen.
Oveb problemet med yngel är ju inte storleken på korvarna utan antalet yngel. :-)
Jag har ungefär 100yngel i mitt yngelkar nu och dom lär nog kunna skita ner en hel del.
Jag använde också vatten ifrån mitt stora akvarie.
http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=171251&gid=185871
Det kan inte funka om jag byter ut honan? Jag har 2 till. Han kanske inte gillar henne helt enkelt?
Om du menar om han slutar att jaga honan så hjälper det inte det är en del av parningen.
Ok... Tyckte bara så synd om henne. Han verkar inte alls intresserad av henne. Han har inte börjat bygga heller.
Har han inte börgat bygga så kanske han inte är könsmogen eller så är han inte intresserad.
Men börja med att byta ut honan.
Hur lång tid brukar det ta innan han börjar bygga?
Jag köpte honom i slutet på förra året. Nu är han stor men vet inte när de blir könsmogna. Han är ca 10 cm.
Min marmor hane började bygga efter ca:4timmar.
Hmmm.... Kanske inte blir något här då. =(
Är dom 10cm så är dom defenetivt könsmogna.
Men testa med att byta ut honan.
Jag väntar till lite senare idag. De har inte varit där ett dygn än. De var livrädda hela kvällen. Det räckte att jag gick förbi för att de skulle flippa ut totalt.
Ok dom kanske känner sig stressade.
Min hane flippade ur så fort jag närmade mig akvariet och simmade till att hörn av kavariet och spännde ut fenarna som om han försvarade sitt revir :-)
Nu reagerar de inte på det längre. De verkar lite lugnare idag faktiskt. Hoppas att de fattar vad de ska göra nu bara. Jag har inte hur mycket tid som helst eftersom mina paletter har lekt och deras yngel ska i detta karet när de har växt till sig lite så de äter lite större foder.
hmm tänk på att marmor yglen inte växer så fort.
titta på denna länken:
http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=164332.&gid=164336
Nej, jag vet. Jag tänkte bara ha paletterna där tills de är för stora för mina scalarer att äta. Sen ska de få växa till sig i det stora igen. Jag vill bara rädda vad som räddas kan. Eventuellt så får jag dela av karet med en glasskiva.
Är akvariet tillräckligt stort så är ju en avdelare det bästa.
Det lilla kanske inte är så bra att dela men det stora kan jag dela av en bit. Det är trots allt bara tills de har blivit för stora för att bli mat.
Nu har jag skrotat mitt försök med guramilek. Hanen var extremt elak mot först den ena honan så jag bytte och släppte i en annan. Den smög han sig på och knuffade på henne så hon låg med sidan mot botten. Då satte han full fart samtidigt som han bet henne. Då fick det vara nog. Nu är det bara 4 ancistrusar och så får det nog förbli tills palettynglen ska flytta in.
HeHe han gör så när han uppvaktar henne.
Hanen är våldsam vid parning så du måste ha tålamod. Sära bara på dom om du ser att honan är skadad(lite skadad får man räkna med) eller om hon uppen barligen lider.
När jag hade släppt tillbaks de i det stora karet så såg jag att hon blödde lite. Det var nog tur att jag avbröt hela projektet. Hon kunde blivit illa skadad annars. Han är verkligen en tyrann.
hmmm Dom brukar inte vara så aggresiva. Mina Marmor gurami är det inte i alla fall.
P.S Guldgurami är en variant på blågurami därför drar jag dom över samma kant :-)
Ja, jag vet att det är en framavlad sak. Jag är inte riktigt glad för att jag har köpt dem. Jag vill helst ha "äkta" arter. En del andra fiskar som jag har är också varianter på andra men det är fiskar som jag ärvde med akvariet.
Jag fattar inte vad det är med honom. Han är helt knäpp. Funderar på att sälja alla 4 och skippa det där med guramis.
Synd.
Nick Lilltroll.
Jag har precis fått lära mig att det är bara Guldguramin som är framodlad.
Marmorguramin är en variant på blågurami den också.
Nej det är en naturligt förekommande art.
Var har du fått den informationen. Överallt jag har läst så står det att det är en framavlad variant.
Svårt att avgöra om det är en framodlad har jag upptäckt det finns många olika uppfattningar. TYVÄR.
Rätt betäckning på Marmorgurami verkar vara :
Trichogaster trichopterus sumatranus var. Cosby
Alla de stora akvariesidorna skriver att det är en framavlad variant så jag litar mer på det faktiskt. Jag kollade i mitt lexikon och det står samma där också.
Jag har bytt tråd för detta ämnet.
ok
Tillbaka till kategorin