Guldfisk som simmar i cirklar

#1 - 4 februari 2008 21:11
Hej

Har ett gäng shubunkins och ett par slöjstjärtar. Den ena slöjstjärten började idag att simma i cirklar längs botten och beter sig allmänt skumt. Den simmar hela tiden åt vänster och bumpar in i stenar osv. Jag läste nåt om liknande problem med slöjstjärtar och att det då handlade om simblåsan, känns väl som att det just detta som är min stackars firres problem nu.

Vad är det bästa att göra, ska man avliva stackarn omedelbart eller har nån nåt tips på nån lysande lösning? Finns det nån risk för att det är smittsamt och att jag därför genast skall avliva den?

Föresten, för ett par veckor sedan medicinerade jag karet med "allmänt desinfektionsmedel" pga. en annan fisk som hade konstiga knölar på fenorna (typ som broskklumpar). Detta är klart förbättrat efter medicineringen. Har väl inget att göra med mitt nu aktuella problem, men det kändes relevant att nämna.

Tacksam för hjälp!
#2 - 4 februari 2008 21:28
det kan också vara parasiter som angripit hjärnan på fisken som då får dessa störningar!
#3 - 4 februari 2008 21:30
Går det att medicinera?
#4 - 4 februari 2008 23:29
el.mojno skrev:
Går det att medicinera?
inte i det stadiet... men det finns medicin tror den heter cypronipur? Men friska och starka fiskar står emot parasitangrepp men dina mår nog inge vidare bl.a pga att du just har medicinerat!











Annons