guldfisk med fena i gälen...

#1 - 19 november 2005 15:11
Har några guldfiskar från pappas damm i mitt akvarie, de är från tre till 5 centimeter ungefär. Såg idag att den minsta bara hade en av fenorna framtill. Senare såg jag att det såg ut som om fenan hade fastnat i gälen! Tog upp "honom" och pillade fram fenan. Undrar bara nu, den fenan verkar vara lite "stelare" än den andra. Men det kanske är normalt om den skulle bli det? Är det vanligt att detta händer?? Har tyvärr ingen aning om hur länge den lilla stackaren har haft fenan så, kan det vara farligt för gälen? Många frågor... hoppas att någon orkar svara ;) MVH/Angelica
#2 - 20 november 2005 22:02
ingen som har ngn teori???
#3 - 20 november 2005 22:32
Jag har aldrig tänkt på om jag har sett något liknande, vissa kan ha defekta fenor, utstående gälar sned mun och rygg men de brukar jag avliva.
#4 - 21 november 2005 14:49
fast det är ingenting som ser konstigt ut/defekt. Bara det att fenan var frammåt och satt fast i gälen... Tack för svar iaf!!
#5 - 21 november 2005 15:05
Den kan ha fastnat med fenan bakom något och den kom i gälen när den backade loss.











Annons