Arkiverad tråd – read-only.
Var i zoo butiken igår för att skaffa lite nya växter då jag fick syn på en ny fisk jag aldrig sett innan.
Gul molly hette den har sen tidigare haft black molly men visste inte att de fans gula oxå riktigt fina helt knallgula :)
Var tvungen att köpa 4st och dom lyser verkligen upp akvariet kan starkt rekomendera dom.
Jag har såna. De är väldigt vackra. Mina har dessutom lyrstjärt. Honan är klart mörkgul och hanen är apelsin-orange. Deras yngel blir lite blandade, en del helt gula men de flesta blir 30-90% svarta. Det älsta ynglet var brunt från början men nu när det är 3 månader gammalt så är det ockra-gult.
Jag har en Black Molly som håller på att byta färg till Gul Molly...vet inte om det är vanligt..
Byta färg? Aldrig hört om, nån mer som varit med om det? En vuxen alltså?
Jag har orange-svarta molly och en svart hane de är jättefina. Fått en del yngel av de och de skiftar i färg allihop.
Byta färg? Aldrig hört om, nån mer som varit med om det? En vuxen alltså?
Jag har en egenuppfödd svart BlackMolly som bara blir gulare (guldigare) med tiden :D
Mollis byter färg rätt ofta, ibland syns det bara i nyanser och ibland förändras hela fisken markant. Det beror dels på latenta anlag för exempelvis goldendust-färgning i generna och på miljö.
Generellt sett kan man säga att de mår bra när de byter färg, annars hade de inte kunnat avvara energin att förändra färg, eller snarare processen hade inte startat. Så ta det som en komplimang.