Grumligt vatten

#1 - 13 november 2003 18:48
Hej allihop! Skulle behöva ett par tips. Sitter med ett 375 liters akvarium som jag har ett Eheim 2260 filter till. Problemet är att vattnet ofta ser smutsigt ut, flyter runt massa partiklar, flyter massa skit efter botten och det ser allmänt smutsigt ut. Jag försöker städa akvariet ofta och byter 1/3 vatten varannan vecka men det verkar bara hjälpa nån vecka.

Har en 10-15 Malawi i, Inga växter. ganska grovt grus och en liten rot, har filtervadd och makaroner i filtret(filteret pumpar som tusan)

Nå någon som har ett tips?

Hälsningar

Jeppe
#2 - 13 november 2003 19:30
Byt en tredjedel varje vecka istället så ska du se att det blir bättre vattenkvalitet.
#3 - 13 november 2003 19:44
Halloj, tack för ditt svar! Dock känns det som att skiten kommer tillbaka så himla fort, det ligger massa fisk bajs på botten som bara virvlar runt. Kan det vara för mycket drag i pumpen så det rör upp skiten?
#4 - 15 november 2003 23:29
Hej!
Har du funderat över utsugets placering? Sitter det i "återvändande ström"? Följer du partikelströmmarna i akvariet noga, kan du nog klura ut hur du optimerar placeringen.











Annons