Grönalger och toftsalger...

#1 - 1 april 2006 19:32
Jag har ett 540 liters kar som gror igen fullständigt med alger (grönalger på rutorna och gruset och tofsalger på allt annat.

Jag har 3*38W aquarelle och ett vanligt 36W varmvitt lysrör.
Växterna är:
En knippe (10st) hornsärv som växt 4cm på två veckor.
En grupp med ngt cabomba-liknande som också växer dåligt.
En grupp med vad jag tror är smalbladig amazon.

Fiskar:
6st Oscar, ca 5-8cm
4st Molly, ca 5-7cm
4st pansarmalar
1st siames

Akvariet har bara varit igång ca två månader, första månaden körde jag utan PMDD, men sen ca en månad kör jag med det.
När jag byter vatten använder jag en sandtvätt så gruset vänder sig och så gör jag rent rutorna, men efter en vecka ser det lika illa ut igen.

Är det ngn som har lite tips att komma med? I mitt förra kar (250l) växte hornsärven och den cabomba-liknande mer per dag än den gör per vecka i detta...
#2 - 1 april 2006 22:33
slamsuga bottenmaterialet ska man va försiktig med.

en viss grönalgstillväxt finns alltid men toffsar kommer gärna när man gör vattenbyten och det kommer ner co2 i akariet.

sen växer det väldigt olika i akvarier.
#3 - 6 april 2006 15:55
För fyra dagar sedan ökade jag PMDD-dosen med 33%, växterna har ökat tillväxten och algtillväxten verkar ha avtagit.
Idag bytte jag även mitt varmvita lysrör mot ytterligare ett aquarelle, får se om även det gör ngn skillnad.
#4 - 6 april 2006 16:06
själv fick ja mer alger när ja körde med pmdd så ja slutade ganska fort med de, och mina växter växte inte mer eller blev finare när ja använde de
#5 - 6 april 2006 16:36
är inte ovanligt att pmdd kan ge mer alger i början då alger älskar variationer men håller man jämna fina nivåer en längre tid blir algerna sura.
#6 - 6 april 2006 17:06
[quote=Raven]är inte ovanligt att pmdd kan ge mer alger i början då alger älskar variationer men håller man jämna fina nivåer en längre tid blir algerna sura.[/quote]


ok, de kan va bra o veta.. själv hade ja ingen ordning på de så ja hälde i lite då o då, så då va de väl inte konstigt att ja fick alger [:o]
#7 - 6 april 2006 17:12
lite då och då kan ge rätt skev näringsbild och bl.a fixa trådalgsodling.











Annons