Gröna alger på botten?

#1 - 20 september 2008 20:07
Hejsan!
I mitt 720 liters akvarium så får jag massor med gröna alger på botten, det är nästan som en matta som lägger sej som klumpar på botten, är det vanligt? hur kan man förhindra detta?
#2 - 20 september 2008 20:16
troligen cyano dvs inte alger utan bakterier inte kul!!!!!!!!!!!!!!!!!! det finns olika skolor hur man ska göra sök på cyano så hittar du säkert flera olika metoder
#3 - 20 september 2008 20:28
okej ja de kan det nog vara! kan ta bilder imorrn o lägga in! hur ska man bekämpa de? ska man göra rent ytterfiltret?
#4 - 20 september 2008 20:47
mörklägga tre dagar är en metod dvs täcka karet helt inget ljus får komma in på tre dar annars finns ju general tonic ett medel som dödar bakterier
#5 - 20 september 2008 20:48
surfa in på plantswap.se där finns experterna
#6 - 20 september 2008 21:33
classekoi skrev:
mörklägga tre dagar är en metod dvs täcka karet helt inget ljus får komma in på tre dar annars finns ju general tonic ett medel som dödar bakterier



ska man då inte mata heller på 3 dagar?
#7 - 20 september 2008 21:36
Det är förmodligen cyano. 3 dagars total mörkläggning eller några doser Tetramedica Generaltonic brukar funka fint.

I förebyggande syfte kan du skaffa PMDD för att hålla uppe kvävenivåerna.
#8 - 20 september 2008 21:37
Börja med PMDD gödning först, ser du ingen skillnad på några veckor så finns det andra grejer att ta till varav total mörkläggning är ett av dem.
Sug bort så mycket cyano som möjligt vid ett vattenbyte före mörkläggningen och fiskarna klarar sig bra utan mat i tre dagar, men se till att karet inte drabbas av syrebrist bara:).











Annons