Grenmalar har lagt rom

#1 - 31 maj 2008 11:45
Såg precis att en av mina grenmalar lagt rom på rutan, hanen sitter å vaktar. Tror inte att de små malarna har nån chans om de kläcks snart. I karet har jag även:
skalarer, guramis av olika sorter, norgeflags tetror, en paradis fisk, en slöjsjärt å lite malar...
kan jag flytta rommen eller förstör jag allt då? kan jag lägga rommen i en yngelbur tills den kläcks eller måste hanen vara där å göra sin grej?
Någon som har förslag?
Guest
#2 - 31 maj 2008 15:13
Det är ingen Sturisoma art då??
#3 - 31 maj 2008 15:33
vad spelar det för roll?
Guest
#4 - 31 maj 2008 16:09
hehe nä till viss del men vet du det latinska namnet? Vissa Sturisoma arter lägger äggen på rutan.
#5 - 31 maj 2008 17:54
a nä, de är vanlig grenmal kanske tror jag...

iaf vad ska jag göra med rommen? lägga i en yngelkasse eller?
#6 - 31 maj 2008 18:54
Försök låta hanen vårda tills ynglen kläckts. Jag tror det är möjligt att flytta dem då. Min egen erfarenhet inskränker sig till en enda lek i början av 1980-talet, och precis när rommen kläckts skulle jag tömma akvarium och lägenhet pga flytt - så det gick inte så bra. Och, jag fick aldrig någon mer lek.
Guest
#7 - 31 maj 2008 19:15
Om det är en Farlowella så grattis, kul med lek. Är det en Sturisoma art pisksnärtsmal så är ynglena ganska känsliga även det grattis... fråga Janne_E eller DRD om det.
Bilagor:











Annons