Golden och Lombardi i 110L?

#1 - 20 augusti 2006 15:00
Hejsan!

Jag har efter många sällskapsakvarium beslutat mig för att jag vill ha Malawiciklider.
Jag åkte ner till affären och tittade på dem. Jag frågade om Golden och Lombardi skulle passa i ett 110 liters akvarium.

Han svarade att man kan ha dem där de första två åren och sedan flytta över dem till något större. När jag läser om lombardi så skall den ha minst 250 Liter.

Golden är ju inte lika kräsna verkar det som. Är det någon som har tips på annan vanlig och färgglad malawi-ciklid som skulle passa i mitt 110L tilsammans med golden?

Har sett att det finns andra svart/blå randiga i affären, även en variant med typ två svarta ränder som går vågrätt på den blå fisken. Vet tyvärr inte vad de heter :S Någon annan kanske vet vad de kan tänkas heta?

(Skaffar säkerligen c:a ett 200L inom nått år)
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 20 augusti 2006 15:50
Lombardoi kommer inte att funka i ett så litet akvarium.
Denna skulle kanske funka istället http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=92
HazelCR
#3 - 21 augusti 2006 04:19
[QUOTE=Kjell Fohrman]Lombardoi kommer inte att funka i ett så litet akvarium.
Denna skulle kanske funka istället http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=92[/QUOTE]

Jag vet ej om mina exemplar är undantaget som bekräftar regeln, men min Likomapärlahane jagar in mina honor i hörnen i ett 300 liters kar, inrett med mycket kolsten och frigolitgrottor i bakgrunden. En hona har blivit ihjäljagad.
Mina VF är alltså inte alls lämpliga att ha i ett litet kar, som ett 110 liter.

Golden går säkert ett tag, men inte så länge som två år.

Lombardoi skall ju vara en väldigt tuff fisk, så det är nog ingen ide att pröva i ett 110 liters.

Tyvärr är det väl så , att ett 110 liters är för litet för Malawi.











Annons