Hej. Sugen på att skaffa Garra Rufa's (doktorfiskar).
Men är de enkla att få tag på?
Hur mycket kostar de /st?
Lättskötta? Går de att odla?
Tackar för svar!:)
har 200 men det dropar av 3-4 om dagen. alla tester på vattnet visar att det är kanon. så hittar inte felet.
Pillancato skrev:Tack detta var mycket intressant i med att 9 av 10 säger att det är en tålig fisk som lätt kan leva i 30 grader vatten.
Nu använder jag just dessa fiskar som en behandling så 26-28 grader är en lämplig temp. Denna temp funkar på de flesta spa anläggningar utan att dö eller behöva må dåligt så gå ner till 18-20 grader behöver jag nog inte oroa mig för. men sänka några grader ska jag göra.jag har massa gömställen men som sagt ju mer man har i också ju mer jobb och mer risk för nitrit mm. Folk ska få plats med fötterna i karet också. Jag vill göra så mycket jag kan för att de ska må bra givetvis men det måste fungera i min verksamhet. Mår de bra så mår jag ju bra. Tack för din åsikt
Pillancato skrev:Tack detta var mycket intressant i med att 9 av 10 säger att det är en tålig fisk som lätt kan leva i 30 grader vatten.