Går det att ha grodor,salamandrar och krabbor ihop?

#1 - 20 augusti 2011 21:25
Går det att ha grodor, salamandrar och krabbor ihop utan att någon skadar någon, min tanke var mest att alla 3 sorterna är djur som vill ha lågt vatten och kan vara ovanför vattenytan:confused:
Någon som har erfarenhet eller bara lite kunnande så är jag tacksam.:)
#2 - 21 augusti 2011 07:31
Ingen som vet något eller hört om dom går ihop:confused:
Jag antar att salamandrar och grodor går ihop men krabba på det är jag inte säker på, är lite sugen på att göra ett kar med dessa djur till mina barn men går som sagt bara i funderingar just nu:)
#3 - 21 augusti 2011 10:25
Är det inte risk att krabban klipper några av grodorna eller salamandrarna ?
Man kan ju ha krabba med fiskar för de är snabba och simmar snabbt iväg, men salamandrar som ligger stilla eller nåt , blir väl risken stor att den klipper en i svansen eller så?

Jag hade inte vågat ha krabba med salamandrar och grodor, men det är bara från egen tankebana, ingen erfarenhet av några av de djuren.
#4 - 21 augusti 2011 11:26
Krabbor och slamkrypare kan fungera på större ytor men krabbor och groddjur känns som en tveksam ide. Risken för skador känns för stor.

Däremot så kan salamandrar och grodor gå ihop om man bara tänker på miljö i stort och beteende. Problemet är att salamandrar generellt vill ha det svalt och grodor ofta varmare. Jag har haft eldbukar och klockgrodor ihop men egentligen är det nog så att ingendera egentligen trivs riktigt bra i kompromisstemperaturen.
#5 - 21 augusti 2011 11:49
Tackar för era tankar, har också funderat på alla möjliga olika plan dels att krabborna kanske nyper dom andra, får studera lite mer och tänka mycket mer:)
#6 - 21 augusti 2011 20:22
Såg att många var inne på zoopet nu och bumpar tråden igen, kanske fler bra råd och tankar finns där ute;)
#7 - 21 augusti 2011 23:31
Nej, man kan inte ha krabbor med salamandrar. Krabbor är ganska rovgiriga och äter upp djur som inte är snabba nog att fly undan - t.ex. salamandrar. Grodor och salamandrar kan fungera, men det är egentligen bäst att ha antingen grodor eller salamandrar, de kan skada varandra och/eller stjäla mat för varandra.
#8 - 22 augusti 2011 05:31
Tack för svaret, trodde nog detta med får gå i andra funderar banor då, tackar för alla svar:)











Annons