gammalt marsvin går ner i vikt?

#1 - 3 april 2003 18:18
Min stora tjocka Kalle på 5½ år har gått ner jättemycket i vikt. Han har alltid varit stor och kraftig, och nu är det bara skinn och ben kvar av honom. Han är pigg och glad och äter som vanligt. Kan han vara sjuk eller är det bara något som händer när dom blir äldre? Mycket tacksam för svar.

-Helena S.
#2 - 4 april 2003 18:06
Min kompis har två marsvin. Den ena gick ner i vikt. Den hade skabb. Dom kan också gå net i vikt om dom har fått mask i magen.
(Eller så kanske han är trött på att vara kraftig? Vem vet!)<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Hoppas att den bli riktigt frisk igen!!

Kram Linnéa
#3 - 4 april 2003 18:44
Tack så mycket för svaret Linnéa! Skabb är det nog inte, dom symptomen skulle jag känna igen. Mask däremot, det är nog möjligt. Egentligen borde väl dom andra marsvinen (har 4 st) också ha fått mask och gått ner i vikt då. men jag ska kolla upp det för säkerhets skull.

-Helena S.
#4 - 8 april 2003 09:22
Kolla upp det så fort som möjligt. Antaingen är det "bara mask" i värsta fall kan den vara sjuk ju. <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>
*hoppas på det bästa*
#5 - 8 april 2003 09:32
Många djur (även människan) går ner i vikt och blir rent av spinkiga när de blir äldre.

Det kan ju även vara mask som redan är nämnts och det är inte säkert att de andra får symptom på det, även om de är drabbade.

Ska du avmaska (som jag tycker att du bör göra) så avmaska alla, annars är det helt i onödan.

Lycka till! <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

*Nilla* -simma lugnt!











Annons