Fylla på vatten

#1 - 17 juli 2004 14:10
Hej,

Jag har precis köpt mitt första akvarium på 200l. Jag har inrett det och ska precis fylla på med vatten. Jag funderar hur högt ska man fylla akvariet? Alltså hur många cm marginal behöver man till kanten.

Jag läste i ett annat inlägg här att vattnet kunde bli förgiftat om man använde en trädgårdsslang och fyllde på med. Är det nått man ska vara rädd för? Är det bättre att använda hink?

Finns det något att tänka på vid placering av filter och doppvärmare? Pga elsladdarna så kan jag nog bara placera dem i ett av hörnen.

Mattias
#2 - 17 juli 2004 14:54
Hej och välkommen.
Om du har aluram eller en ljusramp som går över kanten på akvariet så kan du fylla så vattenlinjen inte syns, det tycker jag är snyggast.

Angående trädgårdslang så vet jag inte men jag brukar använda det till mitt 220L, brukar spola igenom slangen ett tag innan jag kör ner den i akvariet. Dom mindre, 50L och 37L kör jag med hink, det går fortare.

Doppvärmaren har jag satt längst bak i hörnet bakom filtret, då slipper man se den och man får cirkulation på vattnet runt värmaren så värmen sprider sig. Utblåset på filtret bör sitta så högt upp så du får ordentlig rörelse på vattenytan.

Lycka till!
#3 - 17 juli 2004 14:58
Jag brukar fylla akvariet så högt så att jag inte ser vattenytan. Snyggast så.

Vet inte hur det är med trådgårdsslang men jag har hört att det går bra.

Doppvärmaren fungerar bäst om den placeras där det strömmar genom vatten. Kan du inte ordna det med sladden så sätt den i hörnan och mät temperaturen på olika ställen om du är orolig.
Tror inte att det är något problem om du har bra rörelse på vattnet. Min doppvärmare sitter i ena kortsidan och det funkar bra.
#4 - 17 juli 2004 18:26
Tack för tipsen!

Jag fyllde vatten upp till ljusrampen, det blir jättesnyggt.
Doppvärmaren möblerade sig själv för den passade bara på ett ställe när jag skulle ha vattnet så högt.

Jahapp då är det väl bara att vänta en vecka innan jag kan köpa växter och fiskar.

Mattias
#5 - 17 juli 2004 18:33
Så bra!
Vad ska du köpa för fiskar?
#6 - 17 juli 2004 18:56
Det har jag inte bestämt än! Lite bakvänt jag vet...

Jag får se vad för fiskar som passar till mitt PH och min inredning. Jag har väl tänkt att skaffa nån typ av ciklider och malar, längre har jag inte kommit :-) Än mindre vad för växter jag ska ha, ja ja det är inte bråttom.
#7 - 18 juli 2004 16:32
Nya funderingar!

Jag hade i filter-starter medel igår för att få igång bakterierna. Det står i instruktionerna att vattnet kan bli grumligt första dagen. Mitt vatten blev väldigt grumligt och har inte klarnat efter en dag. Kanske överdoserade jag, en påse räkte för 100 liter, jag tog två påsar för jag har ett 200 liters akvarium, men det är ju yttermått och med inredning så blir det ju mindre liter vatten i.

Kommer vattnet att klarna vad det lider om jag låter det vara? Eller ska jag göra ett vattenbyte?

Jag har inget medel för att ta bort klor, jag ska köpa det imorgon, kan jag fylla på vatten ändå om jag måste göra vattenbyte? Eller kommer kloret att förstöra bakteriefloran?

Mattias
#8 - 18 juli 2004 16:40
Du kan sätta i växterna redan från början, bakterierna kommer inte igång förrän du har fisk i akvariet, det finns inget för dem att bryta ned nu, så börja om med bakteriekulturen när fiskarna är i är mitt tips.

//Jenny
#9 - 18 juli 2004 18:36
Ok. Ska jag tömma ur allt vatten och fylla på nytt? Måste jag rengöra filtret då också?

När jag köpte akvariet och pumpen etc. så fick jag med bakteriemedlet och då sa säljaren att jag skulle ha i det på en gång och sen vänta någon vecka med att ha i fisken.

Mattias
#10 - 18 juli 2004 19:07
Det här med bakterier och vattenberedningsmedel finns det nog lika många åsikter om som det finns akvarium, sök får du se. Jag använder inga vattenberedningsmedel och det funkar bra. Bakteriemedel(vet ej vilken sort, en påse med två olika vätskor?) använde jag när jag startade om mitt 220L efter tömning och byte av inredning, tyckte synd om fiskarna som fick vara i en 20L balja under tiden. Stoppade tillbaka fiskarna så fort temperaturen hade stabiliserats och det fungerade, dom lever än.
Angående grumlet så kan det komma från gruset(sanden), sköljde du rent den innan du stoppade i den? Det kan ta några dagar innan vattnet blir klart.
Växter kan du stoppa i nu och enligt mig några fiskar också men det finns dom som tycker annorlunda.
#11 - 18 juli 2004 19:24
Ja jag sköljde all sand i ett durkslag (det tog sin tid) innan jag hade det i akvariet. Vattnet var klart tills att jag hade i bakteriemedlet.

Hmmm, jag väntar tills imorgon, har det inte börjat klarna så byter jag en tredjedel eller så av vattnet. Går det bra att ha i kranvatten eller måste jag köpa klorbortagningsmedel även innan fiskar är i?

Mattias
#12 - 18 juli 2004 20:28
För mig funkar kranvatten utan preparat alldeles utmärkt. Men det beror väl lite på vart man bor eller om man har egen brunn. Själv bor jag i Haninge/(Stockholm) och har kommunalt vatten.

Sen beror det väl på hur "freakad" man tänker va också, jag har till exempel aldrig tagit vattentester i mina akvarier, bara en gång när en fisk jag köpt dog direkt, då tog jag med vatten till affärn så dom fick testa och det var o.k så jag har aldrig brytt mig om att testa.
#13 - 18 juli 2004 22:36
Vattenberedningsmedel kan vara befogat om du har dåligt vatten eller köpt känsliga fiskar. Men så dåligt vatten brukar det inte finnas i sverige. Däremot kan halten CO2 i kranvattnet vara ovanligt högt eller lågt. Så att när man fyller akvariumet direkt från kranen så blir det häftiga pH-svängningar. Det kan fiskar dö av. Botemedlet om man har så (vanligtvis egen brun), är att hälla upp vattnet i en eller flera dunkar dagen innan, så att det hinner luftas. Annan bra anledning att göra detta är att vattnet blir rumstempererat.
Om du har ett bra filter som rör om, så kommer du att lufta ut de klor som går att lufta ut på en vecka. Så jag skulle inte blandat i detta.
Jag anser att man skall göra vattenbytena så lätta som möjligt för sig själv. Då kommer man inte att fuska med dem, och fiskarna mår bättre. Detta innebär att man (som nybörjare) bör undvika att manipulera vattenvärden. Du gör helt rätt som låter akvariumet stabiliseras och mäta vattenvärdena, för att väja fiskar från detta.

Angående vattenslang. jag använder vattenslang, utan problem (har diskusar, som ju anses vara känsliga). Det är dock en slang som använts länge, så eventuella rester från tillverkning och lagring har försvunnit. Så om du köper en ny slang, spola gärna ren den innan du använder den första gången.

(Har en slang som räcker från akvariumet till badrummet. Där fäster jag den direkt på blandaren, och fyller akvariumet direkt från kran. Använder kallvatten, det sänker inte vattentemperaturen i akvariumet mer än två-tre grader. Samma slang använder jag för att tömma akvariumet till en hink i badrummet. Den svämmar över och vattnet rinner ned i avloppet. Detta för att ha en chans att stoppa om någon liten fisk kommer med i insuget)











Annons