[quote=defdac]Det är ju en bra iaktagelse. Isåfall kanske low-techs bör bli aningens mer high-tech med ett UV-filter om man ska köra Discus i dom.[/quote]
Hmm.. det kanske inte är en så dum idé nej. Lite kul att köra ett high-tech low-tech akvarium också, hehe. Har dock inte riktigt fattat vart man ska köra UV't någonstans. Det borde väl inte vara så hälsosamt för fiskarna att få UV-strålning antar jag? Räcker det att bara stråla själva vattnet? Mycket av bakterierna håller väl till i gruset, men genom att stråla vattnet så kanske man minskar mängden kraftigt?
Har ju en kammare bakom bakgrunden när jag kör pump och doppvärmare, där kunde man ju sätta dit en UV-belysning så det dödar det som finns i vattnet där?
Annars kanske man ska hålla sig till att vara low-tech och istället för UV sänka ph't? Det finns ju en produkt som heter waterlife ph 6.5 stabilisator. Den sänker sakta ner ph't till 6.5 och buffrar vattnet så det håller det ph't. Vet dock inte hur det fungerar med ett low-tech, om det kanske motverkar på något sätt?
Förmodligen har du för lite växter änsålänge och Anubias brukar inte bli roliga när dom är i rampljuset. Echinodorusen ser ut att ha prickalger = för lite PO4, Ormbunken och de nästföljande ser ut att lida generellt av makrobrist, den sista lilla växten skvallrar dock om att nytillväxten verkar hyffsat fin.
Jo, växterna är alldeles för få, som sagt. Jag tror att det är den största enledningen till att Anubiasen är angripen. Ljuset stämmer nog bra också, men samtidigt tror jag att det är en sanning med modifikation? Har läst på flera siter att anubias bör placeras lite skuggigt (/i indirekt ljus) för att den inte ska bli angripen. Samtidigt har jag sett många akvarium där anubiasen står framme under belysningen och är hur fin som helst. I butiken där jag köper dem finns de direkt under en mt150/250W. Växterna har vuxit ur krukan rätt mycket vilket skvallrar för att de har funnits där ett tag. Där är växterna dock mycket fina. Men i ett annat kar som de har så är de planterade i indirekt ljus, fast där är de faktiskt angripna av tofsalger. Tror nog mer att man lättare får växten fin om man placerar den i indirekt ljus. Men det är inte omöjligt att få den fin även i direkt ljus?
Visserligen låter det konstigt om inte ens du har lyckats få den fin i direkt ljus. Jag skriver bara utifrån mina egna tolkningar utifrån vad jag läst och sett.
Visserligen kan jag tillägga att jag köpte en anubias som jag delade på två. En finns i mitt 540l i direkt ljus och den börjar nu bli lite angripen (2 veckor gammal). Men den andra hälften av anubiasen har jag i mitt malawi kar, även den under direkt ljus. Där är den hur fin som helst och har tillochmed börjat "blomma". Ser inget tecken på något angrepp där än så länge.
I det karet tillsätter jag endast bikarbonat.
Slängde i lite mer NutriSi inatt faktiskt. Spadade runt på lite fler siter och letade efter mina symptom och fick för mig att det kunde vara det som saknas. Nya skott/blad blir alltid jättefina, men när de blir lite äldre så blir de fula. Växten på bild 4 (vad heter den?) beskar jag och planterade ca 1dm växt. Den såg då jättefin ut, men nu några veckor senare så är den lika bedrövlig som den var tidigare :/.