Fula växter

#1 - 9 augusti 2018 12:00
Startade upp akvariet för ca 3 veckor sedan. Hade nitrit i någon vecka som nu har försvunnit. Dock så har växterna blivit väldigt fula. Dom har blivit gul/bruna, fått mycket trådalger, ser lite ludna ut. Anubias-växten har börjat ruttna lite vid roten, så vissa blad har gått av. Hur ska jag få ordning på detta? Har beställt pmdd (eller vad det hette) och sen har jag funderat på att beställa easy carbo eftersom jag läst att detta kan vara bra också. Kan det räcka? Eller bör jag tänka på något annat? Akvariet är 125 liters, har köpt 7-8 växter. Kan dock inte namnen på dom förutom anubian, bytte lysrören (juwel) innan uppstarten och har ett nytt fluval u3 filter.
#2 - 9 augusti 2018 18:27
Har du någon näring i bottenlagret? det skall du ha! jag vet att somliga tycker inte så, men jag står envist på mig på den punkten.
Panduros dekorations- eller "blomsterlera" har jag nu haft med framgång i 20-25 år under sanden/gruset.
Sedan har jag väldigt god erfarenhet av Easy Carbo och Easy Profito... tror jag den heter... alltså kol i flytande form samt en kombinationsgödning. Tidigare har jag haft god framgång med näring för utedammsväxter. C02 har jag aldrig haft.
Men gula nästan genomskinliga blad brukar ju också betyda att även ljuset är för svagt, vad har du för ljus, och hur mycket, samt hur länge är det tänt varje dygn?

Anubias... suck, jag har aldrig lyckats med den heller, den är ju lika snabbväxande som seklernas växlingar.
Sedan dina vattenvärden, en del växter vill ha hårt vatten, andra mjukt. Oftast är det så att vissa växter nästan är omöjliga i vissa vatten, men växer bättre än ogräs i andra vatten.
Kolla på din kommuns hemsida vad du har för vattenkvaliteter i din kommun, i dina tappkranar.

Så bottennäring, näring och kol löst i vattnet, bra ljus tio timmar per dygn samt en kontroll av vattenparametrarna.
#3 - 9 augusti 2018 18:39
Är det sån här lera du trycker ner i botten eller menar du brända lerkulor?

https://panduro.com/sv-se/produkter/skapa-dekorera/lera/ovrig-lera/blomsterlera-2-kg-280240
#4 - 9 augusti 2018 18:51
[QUOTE=Stahl;n2389756]Är det sån här lera du trycker ner i botten eller menar du brända lerkulor?

https://panduro.com/sv-se/produkter/...ra-2-kg-280240[/QUOTE]

Just precis den leran.
Bäst är ju att skära till "hamburgerstora"skivor och lägga direkt på bottenglaset innan man startar upp och fyller på vatten. Men om man är snabb så kan du ta bitar eller kulor och trycka ned under växterna rötter, i ditt redan etablerade akvarium, men det missfärgar vattnet en stund.
Du kan också kapsla in växternas rötter i en lerklump vid plantering, nyplantering, men alltså, det blir ungefär som Lützendimma ett bra tag, så ta det försiktigt, och ett extra litet innerfilter med Juwels vita material, Bio-pad i sig är inte fel, där fastnar de små lerpartiklarna.
#5 - 9 augusti 2018 19:04
[QUOTE=Björn J.;n2389754]Har du någon näring i bottenlagret? det skall du ha! jag vet att somliga tycker inte så, men jag står envist på mig på den punkten.
Panduros dekorations- eller "blomsterlera" har jag nu haft med framgång i 20-25 år under sanden/gruset.
Sedan har jag väldigt god erfarenhet av Easy Carbo och Easy Profito... tror jag den heter... alltså kol i flytande form samt en kombinationsgödning. Tidigare har jag haft god framgång med näring för utedammsväxter. C02 har jag aldrig haft.
Men gula nästan genomskinliga blad brukar ju också betyda att även ljuset är för svagt, vad har du för ljus, och hur mycket, samt hur länge är det tänt varje dygn?

Anubias... suck, jag har aldrig lyckats med den heller, den är ju lika snabbväxande som seklernas växlingar.
Sedan dina vattenvärden, en del växter vill ha hårt vatten, andra mjukt. Oftast är det så att vissa växter nästan är omöjliga i vissa vatten, men växer bättre än ogräs i andra vatten.
Kolla på din kommuns hemsida vad du har för vattenkvaliteter i din kommun, i dina tappkranar.

Så bottennäring, näring och kol löst i vattnet, bra ljus tio timmar per dygn samt en kontroll av vattenparametrarna.[/QUOTE]


Har ingen bottennäring. Hittills har jag bara använt flytande näring som jag köpt på djurmagazinet. Lysrören är juwels Colour & Day High-Lite T5 om jag minns rätt. 28 watt. Har haft ljuset på mellan 8-10 timmar om dagen. Här i denna kommun står det att vi ska ha väldigt mjukt vatten. Pht tror jag ligger på 7,5-8. Vet dock inte exakt. Har bara testat med stickor och läst vad det står på kommunens hemsida. Vad finns det för bottennäring man kan använda nu när jag redan har grus i botten? Eller måste man ut med gruset och sen fylla på bottennäringen?
#6 - 9 augusti 2018 19:36
Tack för tipser Björn. Jag ska testa det på några v mina mer krävande växter.

De flesta bottennäringar måste man ju annars lägga i först sen grus på de (eller bara soil) men smidigt att kunna trycka ner lerkulor i efterhand.
#7 - 9 augusti 2018 19:41
Det finns både näringskulor (tex JBL) och pinnar (tex Easy-Life rootsicks) som man trycker ned i sanden/gruset vid rötterna. Alltså efter att bottensubstratet är på plats.
#8 - 9 augusti 2018 19:47
Kan det bli för mycket näring? Tänkte om man börjar med pmdd och sen om man använder t.ex näringskulor tillsammans? Eller bör man bara köra en av dom?
#9 - 9 augusti 2018 19:50
Ingen aning faktiskt. Hoppas du får bra svar från någon som vet!
#10 - 10 augusti 2018 06:03
[QUOTE=Rajblask;n2389768]Kan det bli för mycket näring? Tänkte om man börjar med pmdd och sen om man använder t.ex näringskulor tillsammans? Eller bör man bara köra en av dom?[/QUOTE]

Ja, ta det försiktigt i början.
Men sedan när du får växtkraft ordentligt brukar det inta vara någon fara. Då du ser att algerna börjar växa till sig skall du ta det försiktigt med näringen.
#11 - 11 augusti 2018 10:54
Nu har jag lyckats tagit bild på växterna i alla fall. Hade i min första dos pmdd igår. Easy carbo och näringskulor är beställda. Beställde även reflektor till mina lysrör som jag tänkte testa. Så nu hoppas jag få ordning på växterna!
https://i.imgur.com/wtyfuTD.jpg
#12 - 11 augusti 2018 13:49
Hygrophila polyperma som är den större stängelväxten på bilden, växer bra bara det finns hyggligt med ljus och med tillsats av flytande näring. Kräver alltså ingen näring i bottensubstratet för att växa bra.
#13 - 11 augusti 2018 13:56
[QUOTE=Sleaper;n2389842]Hygrophila polyperma som är den större stängelväxten på bilden, växer bra bara det finns hyggligt med ljus och med tillsats av flytande näring. Kräver alltså ingen näring i bottensubstratet för att växa bra. [/QUOTE]

Jag har haft flytande näring från början. Använde Tetras plantamin i början, så kanske det beror på ljuset då? Alla växter ser riktigt dåliga ut. Sen så tycker jag att mitt filter spottar ut väldigt mycket bubblor. Trots att jag skruvar ner vredet till botten så blåser det väldigt mycket. Ha läst att det kan påverka co2 eller något sådant i vattnet. Är det någon som vet om det stämmer?
#14 - 11 augusti 2018 14:12
Kommer det luftbubblor från alla utblås på filtret? God vattencirkulation är bra, sen brukar flödet också avta när det varit igång en tid. Det där med att man vädrar ut CO2 är främst vid användning av luftpump och syresten (varför den nu kallas så).
#15 - 11 augusti 2018 14:15
De va lite svårt att se på bilden men de verkar som att de endast är några blad som är gulnade medan andra ser bra ut. Är de så att det är de gamla bladen som gulnat medan de nya skotten är gröna och fina så skulle ja inte oroa mig så mycket. Så blir det ofta efter man planterat in dom då de gamla bladen är anpassade efter andra förhållanden. Så länge de nya ser bra ut borde växten alltså må bra i ditt akvarie.
#16 - 11 augusti 2018 14:23
[QUOTE=Sleaper;n2389845]Kommer det luftbubblor från alla utblås på filtret? God vattencirkulation är bra, sen brukar flödet också avta när det varit igång en tid. Det där med att man vädrar ut CO2 är främst vid användning av luftpump och syresten (varför den nu kallas så).[/QUOTE]

Jag har en fluval u3 och har ställt så det blåser ifrån det övre utblåset. Igår så slutade det komma luftbubblor ur utblåset av någon konstig anledning, men idag efter att ha haft filtret avstängt en stund så blev det bubblor igen efter att ha satt igång den igen. Vet inte vilket som är rätt. Om det brukar bli bubblor eller om det är nått glapp nånstans som gör att det blir bubblor fastän det inte ska det.

#17 - 11 augusti 2018 14:28
[QUOTE=Stahl;n2389846]De va lite svårt att se på bilden men de verkar som att de endast är några blad som är gulnade medan andra ser bra ut. Är de så att det är de gamla bladen som gulnat medan de nya skotten är gröna och fina så skulle ja inte oroa mig så mycket. Så blir det ofta efter man planterat in dom då de gamla bladen är anpassade efter andra förhållanden. Så länge de nya ser bra ut borde växten alltså må bra i ditt akvarie.[/QUOTE]

Dom nedre bladen är grönare fast väldigt skadade. Vissa blad är lite bruna och ruttna. Får hoppas på att dom lyckas återställa tillslut.
#18 - 12 augusti 2018 06:49
Låter som filtret suger luft på nåt sätt (förutsätter att det sitter en bit under vattenytan). Sitter väl en "ventil" på det övre utblåset på det filtret ifall man vill ha luftbubblor? Den kanske inte är stängd riktigt. Sen kan det alltid komma luft ur ett nytt filter, men det borde vara tomt på luft efter någon dag. Kan ju också prova med att stänga och sätta på filtret några gånger för att få ut ev. luft som finns kvar i filterbehållaren.
#19 - 12 augusti 2018 08:06
[QUOTE=Sleaper;n2389866]Låter som filtret suger luft på nåt sätt (förutsätter att det sitter en bit under vattenytan). Sitter väl en "ventil" på det övre utblåset på det filtret ifall man vill ha luftbubblor? Den kanske inte är stängd riktigt. Sen kan det alltid komma luft ur ett nytt filter, men det borde vara tomt på luft efter någon dag. Kan ju också prova med att stänga och sätta på filtret några gånger för att få ut ev. luft som finns kvar i filterbehållaren.[/QUOTE]

Brukar gå och skriva på ventilen, men den måste åka upp av sig själv för efter ett tag blåser det mer igen. Ska prova sätta en gummisnodd eller liknande och se om det blir bättre.
#20 - 28 september 2018 09:56
[QUOTE=Rajblask;n2389835]Nu har jag lyckats tagit bild på växterna i alla fall. Hade i min första dos pmdd igår. Easy carbo och näringskulor är beställda. Beställde även reflektor till mina lysrör som jag tänkte testa. Så nu hoppas jag få ordning på växterna!
https://i.imgur.com/wtyfuTD.jpg[/QUOTE]

Hygrophila polysperma är ju en väldigt tacksam växt, växer i allmänhet bra utan näring. Men erfarenhetsmässigt vet jag att bladen blir kraftigare med löst näring i vattnet, och stammen blir kraftigare med näring i bottenmaterielet. Det ena utesluter som vanligt inte det andra.
Missfärgade blad kan bero på näringsbrist och "skadedjur" såsom snäckor, men även en del fiskar biter i bladen.

Jag slängde bokstavligen ned en del H. polysperma som jag rensat bort i annat akvarium, och tyckte var för fina för komposten, i ett litet akvarium med massvis med javamossa. Där har nu dessa rotat sig i javamossan...

Men ett tips; bunta ihop stjälkarna till polysperman i knippen om 5-10 stjälkar, man kan plantera dem i knippen, eller sätt en tråd (sytråd eller liknande!) runt eller gummiband, eller helst en sådan där ring av bränd lera som brukar finnas i botten av krukorna man får svärdsplantor i, det blir en fin massverkan, enstaka polyspermor ser talliga ut, medan kraftiga knippen eller grupper ser riktigt fina ut.

Sedan blir bladen bruna och tråkiga, trots näring och bra ljus, det är ju naturens gång. Hur är det står i pslamen? där allt liv dör och nytt uppstår...











Annons