Fråga 4:
Om du vill att växterna ska må bra kan du redan från början från början göda lite med PMDD (man beställer på nätet, får små påsar med pulver som man blandar i varsin 50-cl plastflaska (sån man köper Loka i...)
Man doserar PMDD enligt den dos som passar din akvarievolym, vid varje delvattenbyte. Lagom är att göra ett delvattenbyte i veckan då man byter 25-40% av vattnet.
Jag brukar hälla PMDD-dosen i det nya vattnet jag ska hälla i akvariet, i en hink, och blanda ut det litegrann innan jag häller detta vatten i akvariet.
Men i början, innan växterna "rotat sig" kan det hända att de inte kan tillgodogöra sig alla näringsämnen som finns i PMDD. Då kan man få alger, men de försvinner sedan när växterna börjar växa. Men om du vill kan du börja med endast en halv dos PMDD och sen öka vartefter när du ser att växterna vill det.
Anubias är en av mina favoritväxter, de är vackra och finns i olika storlekar.
Kom bara ihåg att skölja av bladen väldigt noga innan du sätter ner dem i akvariet, för akvarieväxter odlas ovan vatten och ibland besprutas de med farliga ämnen.
Lycka till :)