Frågor om doppvärmare

#1 - 8 oktober 2005 19:57
Min doppvärmare vill inte sitta ordentligt på glaset så den står lutad ner i gruset. Gör det något? Leder gruset värmen så att det blir för varmt för fiskarna? Måste hela doppvärmaren vara i vattnet, eller kan den lilla delen längst upp som man ställer in värmen med vara uppe en bit?

Jag har inte haft doppvärmare förr, då det inte behövts. Därav alla frågor.
#2 - 8 oktober 2005 20:03
Hej

Varför vill den inte sitta fast?.Har du hållare med sugkoppar?.Det brukar finnas ett streck på värmaren som visar lägsta nivå.
Fredrik
#3 - 8 oktober 2005 20:45
Ja, jag har en hållare med sugkoppar. Ska försöka sätta fast den ordenligt igen. Fungerar det inte får den stå som den står.
#4 - 8 oktober 2005 21:14
Se till att få fast den.Risken är att den flyter upp och bränner sönder sig.
Fredrik
#5 - 8 oktober 2005 21:17
Den sitter fast men bara på en koppen, den andra vill inte sitta fast. Därför faller doppvärmaren ner med ena enden. Den sitter i akvariumet men inte i utaget, vill se hur den håller sig som den är. Just så att det du skrev inte ska hända.
Men jag har en till doppvärmare, och fungerar inte denna ordentligt kanske jag kan byta.
#6 - 8 oktober 2005 21:20
[QUOTE=fredrikakesson]Se till att få fast den.Risken är att den flyter upp och bränner sönder sig.
Fredrik[/QUOTE]


Jag har aldrig någonsin varit med om en doppvärmare som flyter, har du?
#7 - 8 oktober 2005 21:39
Japp.Har en som flyter om kopparna inte sitter fast.Visseligen en gammal rackare men ändå!
Fredrik
#8 - 8 oktober 2005 22:32
Aha, då blir det smårisky om den lossnar
#9 - 8 oktober 2005 22:59
[QUOTE=fredrikakesson]Japp.Har en som flyter om kopparna inte sitter fast.Visseligen en gammal rackare men ändå!
Fredrik[/QUOTE]

som f*n så de finns dom som flyter låter ju småfarligt speciellt om höljet är av glas.

sugkoppar finns å köpa.
är dom dåliga så kan dom gåå ta loss å byta mot fräsha.
sen måste ju rutan va ren också.
#10 - 9 oktober 2005 06:32
Det är ingen fara med att doppvärmaren står på botten och är det en bra doppvärmare är det inga problem med doppvärmaren under maxmärket heller.
Har alltid haft mina doppvrmare (Jäger) på en nivå som passat inredningen och de har då hamnat under maxnivån och det haraldrig varit några problem med det.
#11 - 9 oktober 2005 07:42
Den som flyter är en rena som är 30+ år gammal.Men den är oerhört exakt och fungerar..
//FÅ
#12 - 9 oktober 2005 12:43
Jag vände på fästet så den som satt bäst hamnade längst ner, och nu verkar den sitta så den slipper hamna på botten.
#13 - 9 oktober 2005 13:25
[QUOTE=Karon]Det är ingen fara med att doppvärmaren står på botten och är det en bra doppvärmare är det inga problem med doppvärmaren under maxmärket heller.
Har alltid haft mina doppvrmare (Jäger) på en nivå som passat inredningen och de har då hamnat under maxnivån och det haraldrig varit några problem med det.[/QUOTE]

jäger säger själva att deras doppvärmare funkar alldeles utmärkt helt dränkta men livslängen förkortas då elsladden är vanlig standardsladd och inte gjord för att tåla vatten så den hårdnar i förtid.
#14 - 9 oktober 2005 19:33
[QUOTE=Raven][QUOTE=Karon]Det är ingen fara med att doppvärmaren står på botten och är det en bra doppvärmare är det inga problem med doppvärmaren under maxmärket heller.
Har alltid haft mina doppvrmare (Jäger) på en nivå som passat inredningen och de har då hamnat under maxnivån och det haraldrig varit några problem med det.[/QUOTE]

jäger säger själva att deras doppvärmare funkar alldeles utmärkt helt dränkta men livslängen förkortas då elsladden är vanlig standardsladd och inte gjord för att tåla vatten så den hårdnar i förtid.[/QUOTE]

Tja, låter välan rimligt, har i vart fall inte haft några problem med dem hittills :D
#15 - 9 oktober 2005 19:42
om du söker hittar du kanske tråden ja skapade med svaret ja fick från jäger :)
#16 - 17 oktober 2005 17:38
Ok, då har jag en till fråga. Hur vet man hur många watt det bör vara på doppvrämaren?

Jag har en 25w som jag funderar på att sätta i mitt 42 liters, kommer det att gå bra? Det är en akvastabil.
#17 - 17 oktober 2005 20:33
25w till 42l funkar.
#18 - 17 oktober 2005 21:03
[QUOTE=Raven]25w till 42l funkar.[/QUOTE]
Tyvärr funkar den inte för mitt propp skåp.. Fösökte sätt i den och det gick en prop. Flyttade den till ett annat uttag, och då gick den proppen... :(
#19 - 17 oktober 2005 21:33
är doppvärmaren hel ?
själv kan ja koppla in mer än 80st 25w i ett uttag här.
#20 - 18 oktober 2005 05:58
[QUOTE=becky_be][QUOTE=Raven]25w till 42l funkar.[/QUOTE]
Tyvärr funkar den inte för mitt propp skåp.. Fösökte sätt i den och det gick en prop. Flyttade den till ett annat uttag, och då gick den proppen... :([/QUOTE]

Den doppvärmaren skulle jag kassera !
#21 - 18 oktober 2005 07:36
Jo, jag får kassera den. Men det är ganska fullt på uttaget den satt i ändå. Det brukar gå en propp så fort jag sätter i damsugan om jag inte kommer ihåg att ta ur en sak under tiden. Det är bara 6A i proppskåpet. Ska ringa och höra om det kan byta bottenplattans så jag kan minst ha 10A...
#22 - 18 oktober 2005 08:39
[QUOTE=becky_be]Det är bara 6A i proppskåpet. Ska ringa och höra om det kan byta bottenplattans så jag kan minst ha 10A...[/QUOTE]

6a var bor du egentligen i för hus ?
det enda hus ja känner till som har 6a säkringar är byggt i slutet av 1800talet.

räkna inte med att det går att säkra upp.

6a 230v blir 1380w bara och de är ju inte mycke.











Annons