Fråga om Eheim 2229

#1 - 6 december 2004 15:34
Jag har en fråga till er som har Eheim 2229.
Det står i instruktionsboken; "Kontrollera att intervallstyrenheten är säkert fäst vid filterbehållaren. <font color="red">Den övre anslutningen måste sitta ordentligt fast vid behållaren</font id="red">"
Jag har försökt att trycka dit den men jag får den bara att ligga emot o-ringen, ska man trycka tills den fastnar?
Jag är rädd att ngt går sönder.[:-82]
#2 - 6 december 2004 17:14
På mitt 2329 låter ett litet "klick-ljud" när den sätter sig. Det är lätt att trycka på och av den, och den fastnar alltså inte vidare hårt. När du sedan sätter på locket så hålls enheten fast lite bättre.
Givetvis skall du ju testa filtret innan du kopplar in det i akvariet, och då märker du ju om du har satt intervallenheten för löst.
#3 - 6 december 2004 17:16
Ja, du ska trycka tills den fastnar.
Prova att blöta/smörja in o-ringen, och se till att hålla emot på baksidan ordentligt när du trycker den på plats.











Annons