fråga ang. stenar.

#1 - 11 mars 2007 17:31
Tja
var ute förut å plockade lite sten vid en älv. Tog lite kort på dem och tänkte att ni kunde kika på dem å se om det är någon som inte går å ha i ett akvarium.
Inte världens bästa bilder kanske:
http://i17.tinypic.com/496oeh5.jpg
http://i15.tinypic.com/2j46loj.jpg
http://i15.tinypic.com/2wdcyua.jpg
http://i19.tinypic.com/2wc1th3.jpg
http://i15.tinypic.com/42lg4uo.jpg

/fredd
#2 - 11 mars 2007 20:23
Bergsäkert

Stenarna på bild 1, 3 och 4 kan du definitivt använda. Ser ut som gnejs och/ eller granit som blivit slipade vackert runda av inlandsisen smältning.

Den på bild 2 ser jag inte texturen på riktigt så den törs jag inte svara om.

Den färgglada litet kantiga stenen på sista bilden är troligtvis kvarts eller fältspat som är helt OK att använda, MEN det kan också vara någon slags kalkbergart typ kalcit. Har du någon saltsyra hemma kan du testa med att droppa på en droppe på det vita/ ljusa partiet på stenen. ;)
Bubblar det då så är det kalkhaltingt och kan dessutom innehålla litet andra löst bundna kemiska föreningar som kan vara skadliga för akvariet.

Se till att koka dem i nån minut så eventuela bakterier dör så ska det nog gå vägen.

//Tonken
#3 - 11 mars 2007 21:52
okej tack för svaret:D
#4 - 12 mars 2007 15:43
De stenarna funkar säkert i akvarium. Själv öser jag ner massvis med svensk natursten i mina kar, och det funkar utmärkt, snyggt är det också :).
#5 - 12 mars 2007 16:03
okej ;), jag har ett par naturstenar i mitt ena kar, där funkar det skit bra. I det andra ska ja ha lite mer sten från naturen,billigt och förhoppningsvis bra;D











Annons