[QUOTE=Muti]Hänger bubbel och näring hand i hand?
[/quote]
Ja. Kör du estimative index (50% vattenbyte en gång i veckan med efterföljande fulldospuls) så kommer det sannolikt under veckan bubbla betydligt mindre från växterna trots att du har bra CO2-halt. Slänger du ner en fulldospuls i det läget kommer bubblet igång igen.
Ett mycket direkt, konkret och synbart samband.
Visserligen att man har mkt växter=mer bubbel men sen?
Det där förstod jag inte riktigt 8)
Att det bubblar är väl för att vattnet är syremättat och att växten släppar bubbler istället?
Efter ett vattenbyte är vattnet sannolikt väldigt syremättat lite beroende på hur kranvattnet är beskaffat. Så då brukar växternas fotosyntes synas väldigt väl.
Har du få växter och halvkass CO2 så kommer du inte börja märka bubbel förrens sent på dagen, medans om du har bra med CO2 och mycket växter så kan det börja bubbla ganska omgående från att lysrören tänds.
Jag kör med CO2 tub och det börjar bubbla runt 15-16 och ökar under dagen. Tänds ca 10. Men magnetventilen öppnar vid halv 9
Det låter hyffsat normalt, kanske aningens snålt med CO2 om du har fett med växter.