Första akvariumet (60 liter)

#1 - 24 mars 2011 15:47
Jag startar en tråd här nu om mitt första akvarium.(60 liter). Jag har redan inrett akvariet och fiskar ska flytta in imorgon. Så det blev lite sent att att starta en sån här tråd, men varför inte? ;)

Jag tar allt från början.

Först så hittade jag ett akvarium som har skräpat i ett rum så jag tänkte, varför inte använda det för en gångs skull? Så jag städade ur det så det blev skinande blankt. Jag hade redan innerfilter (pump), doppvärmare, fiskhåv, en riktigt liten rot, akvaruimlampa och en magnetisk ``borste´´ som tar bort alger (en sådan som magfloat) ;).

Nu hade jag lite problem med roten jag köpte så jag läste att den skulle vara i blöt och inte nudda vattenytan. Den flyter fortfarande efter 6 dagar så jag får vänta lite till.

Så jag stack iväg till en erfaren affär här i Uppsala och köpte bottenmaterial, växter, en större rot, en akvariesten och ämnen dom i affären sa man behövde för att ta bort farliga ämnen (sera bio nitrivec och sera aquatan). Jag började inreda akvariet men massor av idéer. Jag höll på ett tag tills jag var nöjd. Men det var lite för lite sand så jag stack tillbaka för att köpa mer

Jag kom på lite senare att det kanske vore bra med ett gömställe för fiskarna så jag letade upp en gammal kruka som jag knackade en liten ingång i. Jag blev riktigt nöjd med krukan så jag gick in och sköljde av+kokade den.

Sedan dess har jag låtit det stå som det är, tills min pappa skulle ändra temperaturen (han tog ut den ur vattnet) på doppvärmaren och råkade ta lite för hög värme så när jag la ner den i vattnet utan att veta hur varm den var så sprack den :(

Då kom jag på att man kanske inte behövde en doppvärmare för att temperaturen skulle hålla sig. Men jag hade fel, graderna sjönk för varje minut och slutade på 20-21 grader (lite kallt för platys alltså). Så nu måste man köpa en doppvärmare också. IDAG. Dessutom har jag inte kollat ph och nitrat än =/. Fiskarna ska ju ner imorgon. Men löser sig nog. :p

Lite bilder:




#2 - 24 mars 2011 15:52
Antingen blir du goldmedlem och får posta bilder direkt i forumet eller så lägger du upp bilderna på någon annan sida t.ex photobucket och länkar hit :)
#3 - 24 mars 2011 15:54
du måste vara guldmedlem för att kunna lägga in bilder. så du får lägga upp dom på tex photobucket.com o länka hit istället.
#4 - 24 mars 2011 15:54
hannes vs mli: 149-26
#5 - 24 mars 2011 16:11
det tar sig, sa pyromanen, när det tog eld i gardinen ;)
#6 - 24 mars 2011 16:28
Ok, fixat det nu :)



#7 - 24 mars 2011 16:31
Gillar formen på karet :) I med fler växter och rötter så blir det riktigt bra! :)
#8 - 24 mars 2011 16:31
ta bort stenullen från växterna. det som är runt rötterna.

personligen tycker jag inte krukor hör hemma i akvarium. hade varit snyggare med tex en halv kokosnöt som grotta istället.

men visst har det potensial :)

lägg gärna i mer rötter o sten.

sten kan du plocka i naturen så slipper du köpa. hitta några snygga, skrubba rent dom o sen koka i typ 20 min för att döda eventuella bakterier. sen är det bara att lägga i :)
#9 - 24 mars 2011 16:37
Miliimli: jag gillar också formen =), Mer växter? ok då =) Kan man lägga mer växter samtidigt som fisken eller måste man vänta med fiskarna efter man har lagt i växterna?

Hannesc: Mmm, men jag är lite rädd att förstöra växterna =/. Försöka kan jag. E nöjd med krukan så den flyttar inte, haha ;). Har en till rot som är ganska stor (som det står i inlägget är den i blöt för den flyter). Precis, men det är ganska svårt och hittar sten under all snö X) (10 cm fortfarande).

Men
#10 - 24 mars 2011 16:41
Nejnej, bara att köra i med växter :) Fiskarna tar inte skada, tvärtom! :)
#11 - 24 mars 2011 16:45
nejdå. ta loss det under rinnande vatten så går det lättare. o det är ingen fara om lite rötter går av. men bort måste det iaf.

ja du kan lägga i växter sen med.

jasså? här är typ ingen snö kvar alls! smält bort :D
#12 - 24 mars 2011 16:59
ok, ullen är borta, ser mycket mer snyggt ut ;)

Ska köpa mer växter

Klarar platys av 22-gradigt vatten bra? Dom blir inte slöare eller något annat?
#13 - 24 mars 2011 18:33
Jag skulle ösa i mer växter och pilla med inredningen till perfektion innan jag släppte i fisk. Allt blir så mycket krångligare i efterhand när man har levande väsen att ta hänsyn till. ;)
Kolla även annonserna här, på www.planswap.se och tradera så får du tips på bra växter för en betydligt billigare penning = många fler!
En stor växtmassa är både motverkande mot överdriven algtillväxt och skyddar fiskarna nu under uppstarten då de tar upp skadliga ämnen. :)
#14 - 24 mars 2011 19:26
jag har ett ganska litet akvarium så jag kan inte ha allt för mycket växter. Men kommer nog inte köpa 3-5 stycken till
#15 - 24 mars 2011 19:30
Det är inte mycket mindre än mitt :p Du kan inte tro hur mycket växter det får plats med där!
#16 - 24 mars 2011 19:35
Det där ser jäkligt läckert ut! Kostade en del eller hur?
#17 - 24 mars 2011 19:41
Beror på om man köper allt i butik eller inte. ;)
Butik = 40kr/st
Skott av andra kvarister = 100kr för en bunt!

Sätt i fler växter än du tror du vill ha, det är skitlätt att ta bort överflöd.
#18 - 24 mars 2011 19:41
Mjaa, egentligen inte! Men det har ju tagit en stund förstås :) Alla javaormbunke jag har i det här karet och i mitt räkkar så kommer t.ex från en enda planta. Växterna har ju den fördelen att de växer och man kan dela dem/ta skott av dem.
Sedan får jag ju slänga en hink flytväxter varje vecka typ :p Och mossan växer på bra likaså, men lite långsammare.

Men som sagt, det blir ju inte så på en gång, utan man får låta det ta den tid det tar :)
#19 - 24 mars 2011 19:42
Beror på om man köper allt i butik eller inte. ;)

Butik = 40kr/st

Skott av andra kvarister = 100kr för en bunt!



Sätt i fler växter än du tror du vill ha, det är skitlätt att ta bort överflöd.


40 kr/st?! :O På den bättre affären kostar "små" växter 6 €/st (förutom då flytväxter, vallisneria och sånt) och "stora" växter 8-9€. I den sämre affären kostar alla växter 6€/st..
#20 - 24 mars 2011 19:43
Japp, men ju mer man har i från början destå lättare att få balans i karet.
#21 - 24 mars 2011 19:45
så vad sägs om att ajg skaffar 1-2 växter i butik och tar skott från dom samt köper mer sen?
#22 - 24 mars 2011 19:45
Miliimli skrev:
40 kr/st?! :O På den bättre affären kostar "små" växter 6 €/st (förutom då flytväxter, vallisneria och sånt) och "stora" växter 8-9€. I den sämre affären kostar alla växter 6€/st..

Finnar...
Här är det 20-45kr/st som är vanligast.
#23 - 24 mars 2011 19:46
det är bra om du då köper lätta och snabbväxande växter, då dessa snabbare tar upp de skadliga ämnena och de sölar algtillväxten genom att ta näringen först
#24 - 24 mars 2011 19:47
iglosen skrev:
så vad sägs om att ajg skaffar 1-2 växter i butik och tar skott från dom samt köper mer sen?

Låter bra men satsa på minst en enkel snabbväxande sort, kolla artbeskrivningarna här.

Edit: Ödlan var snabbare...
#25 - 24 mars 2011 19:47
Jo självklar. Tror nog inte ens jag vill veta vad den slutliga summan blir som jag lagt ut med på karet sedan det startades :p Och många växter har det nog blivit köpt också, som jag inte längre har kvar. Men ser man på det växter jag har nu har jag inte betalat så mycket för. Men det är som Darkie säger: i mer mycket växter! Det blir vackert att se på, fiskarna gillar det och karet blir lättare att få i balans :)
#26 - 24 mars 2011 20:55
ok, mer tillkommer i projektet =)
#27 - 24 mars 2011 21:00
freddi36 skrev:
det är bra om du då köper lätta och snabbväxande växter, då dessa snabbare tar upp de skadliga ämnena och de sölar algtillväxten genom att ta näringen först


dom 3 jag har nu är snabbväxande allihop
#28 - 24 mars 2011 21:02
näe, inte javaormbunken va. De växer inte så snabbt :) Men kör på en 3 växter till! Se om du hittar hornsärv, vattenpest eller vallisneria :)
#29 - 24 mars 2011 21:12
ok, tack för tipset =)
#30 - 24 mars 2011 21:25
får väl slänga in en bild på min 350L kub då som med har en jäkla massa växter i.

1 veckas mellanrum mellan fototagningarna :)
#31 - 24 mars 2011 21:28
Den där kuben är så snygg så man dör litegrann när man ser den.. Hade varit skoj att se irl nån gång!
#32 - 24 mars 2011 21:29
bra komma hit vet du ;)
#33 - 24 mars 2011 21:31
Lite långt till jönköping härifrån bara ;)
#34 - 24 mars 2011 21:32
mm tyvärr
#35 - 25 mars 2011 15:49
Jaha, nu har man kollat nitrit och ph-värdet (i ett riktigt labb). Det gick inte så bra om man säger så.

Ph=7,67 (vilken funkar med platys)

Nitrit: 0.54 mg/l (fisken dör när den ens ser vattnet)

Jag vet att nitrit sjunker med tiden men finns det inga sätt att skynda på processen? (inga tillsatser tack)
#36 - 25 mars 2011 15:56
Huh, så hög nitrit invånare? Inte nitrat då? Liter skitskumt i mina öron hur som helst.
#37 - 25 mars 2011 15:58
ja, grovt mycket nitrit
#38 - 25 mars 2011 15:59
har inga fiskar i vattnet
#39 - 25 mars 2011 16:02
Något låter fel, antingen mätningen eller annat. :S
#40 - 25 mars 2011 16:12
Min pappa jobbar på ett kemiskt labb och då gav jag in lite akvarievatten som dom skulle kolla på, och andvände riktiga maskiner och sådant. Så jag tvivlar på det.
#41 - 25 mars 2011 16:16
Jag flyttade på innerfiltret så att den sprutar lite över ytan så att vattnet blir syrerikt
#42 - 25 mars 2011 16:17
Vettetusan vad som hänt då, det borde ligga nära 0. Du är säker på att det inte var nitrit (NO2) och inte nitrat (NO3)?
#43 - 25 mars 2011 16:18
ska jag pröva dethär?


Skaffa dig en plast- eller glasflaska eller burk av något slag. En medicinpillerburk från apoteket med ett tättslutande plastlock fungerar utmärkt. För ett mindre akvarium räcker en mindre volym på ½-någon dl, för ett större kan du använda dig av flera burkar eller en literbehållare.
Tillverka en anordning som gör att du kan hänga upp behållaren i akvariet som skall syresättas.
Perforera burklocket med några mycket små hål (när oxydatorn är i drift tränger syrebubblorna ut denna väg). Hålen bör vara små och gjorda av en syl eller kraftig stoppnål eller liknande.
Fyll burken med en 6-8%-ig väteperoxidlösning. Man kan köpa väteperoxid H2O2 från apoteket i olika koncentrationer. Om du köpt den 30%-iga så späder du den ungefär 5-6 ggr med vanligt vatten och använder detta i din anordning.
Stoppa ned en bit silvertråd i burken och tillslut locket. Häng nu upp din anordning upp-och-ned i akvariet. Hålen skall alltså vara nedåt. Nu startar oxidationsreaktionen och du kan se bubblor av ren syrgas tränga ut ur hålen och ut i akvarievattnet.
#44 - 25 mars 2011 16:20
Vettetusan vad som hänt då, det borde ligga nära 0. Du är säker på att det inte var nitrit (NO2) och inte nitrat (NO3)?


japp
#45 - 25 mars 2011 16:23
Det var ju verkligen mystiskt, men prova att byta 50% vatten ett par dagar i följ och sedan testa på nytt och se om nitriten sjunkit.
#46 - 25 mars 2011 16:25
ok
#47 - 25 mars 2011 16:26
Jag skulle bara vänta på att nitriten går ner med tanke på att kvävecykeln redan är startad i en "fishless cycle", bara att googla på det. Kan din far testa för ammoniak/ammonium och nitrat också och även kranvattnet? Skulle ge en hum om varför det ser ut som det gör...
#48 - 25 mars 2011 16:26
Miliimli skrev:
Det var ju verkligen mystiskt, men prova att byta 50% vatten ett par dagar i följ och sedan testa på nytt och se om nitriten sjunkit.

Eller så låter han det vara och matar bakterierna UTAN att levande ting åker på skada. ;)
#49 - 25 mars 2011 16:37
Ja just ja! *hehe* :p jo det funkar ju också :p
#50 - 25 mars 2011 16:44
många svar, gjorde vattenbyte på 21% iallafall
#51 - 25 mars 2011 16:46
hur fasen gör man ett vattenbyte på 21% ???? jäävligt exakt det där :P
#52 - 25 mars 2011 16:49
Räknade fel, 26% (1/4 och lite till xD)
#53 - 25 mars 2011 16:50
Hahah, jag räknar inte i procent, jag brukar räkna i hinkar :p
#54 - 25 mars 2011 16:51
Miliimli skrev:
Hahah, jag räknar inte i procent, jag brukar räkna i hinkar :p

Jag går på känsla! ;)
#55 - 25 mars 2011 16:56
Jag går på andras råd ;)
#56 - 25 mars 2011 16:57
Jag går på känsla! ;)


Känsla, antal hinkar... samma sak enligt mig :p
#57 - 25 mars 2011 17:16
ögonmått/känsla går jag på.

kör ner slangen typ en tredjedel i karet o sen suger jag till o går o tar en kaffe o kolla tv eller nått
#58 - 25 mars 2011 17:19
Skulle vara skönt! Någon gång ska jag nog få det fixat ;)
#59 - 25 mars 2011 17:45
har ni sådana pumpar som är elektriska? jag har en som man pumpar för hand med =)
#60 - 25 mars 2011 17:48
Ma-ma-manuell? Menar du inte hävert och inte pump?
#61 - 25 mars 2011 18:12
ööh det räcker med en slang du vet. ut till badrummet.

du stoppar ner slangen i karet. (förslagsvis klämmer fast den med nått)
sen går du till badrummet o suger till i slangen. snart kommer vattnet rinna ut av sig självt. kallas hävert-principen

du behöver ingen pump till det


( nu har jag ju en pump med om jag vill pumpa ur riktigt fort. en grym eheim-pumpskalle, men använder jag inte vid vattenbyten)
#62 - 25 mars 2011 18:14
Har du det ner till golvsilen i duschen då eller? Till handfatet funkar väl inte så bra om det är högre än vad karet är
#63 - 25 mars 2011 18:21
hannesc skrev:
ööh det räcker med en slang du vet. ut till badrummet.



du stoppar ner slangen i karet. (förslagsvis klämmer fast den med nått)

sen går du till badrummet o suger till i slangen. snart kommer vattnet rinna ut av sig självt. kallas hävert-principen



du behöver ingen pump till det





( nu har jag ju en pump med om jag vill pumpa ur riktigt fort. en grym eheim-pumpskalle, men använder jag inte vid vattenbyten)



precis =)
#64 - 26 mars 2011 14:33
Nu har jag fått ner nitritvärdet rejält men fortfarande inte tillräckligt.
Funderar på om man ska ha en enkelt skött undervattenssnäcka (djur) som kan slamsuga lite åt en
#65 - 26 mars 2011 14:41
Slamsuga? De äter inte slam eller kit ur den bemärkelser. Snarare äter de alger, dåliga växtdelar och överblivet foder.
#66 - 26 mars 2011 15:59
Och hade du inte redan såna? Antinen kanelbullar eller physa?
#67 - 26 mars 2011 18:45
``Kanelbullarna´´ haha xD
#68 - 26 mars 2011 18:50
Nu har jag köpt 5 växter och 4 guppys på rea (170kr för allt). Ser mycket mer livligt ut och guppysen verkar trivas bra! (bilden kommer när jag får några bra)
Guppysen är ofta vid ytan och antingen andas eller är hungriga.... Men dom är nere vid ibland också. Kan det bero på värme/mat/ljus/syre??
Det är 23 grader i vattnet. Har matat dom med 3-4 små ``matblad´´ (vanlig akvariemat, tetramin)
#69 - 26 mars 2011 19:29
Kan någon ge lite tips på hur man får bra bilder på fiskarna?
#70 - 26 mars 2011 21:14
iglosen skrev:
Kan någon ge lite tips på hur man får bra bilder på fiskarna?

Pillar på kamerans inställningar och tar 200 bilder... :(
#71 - 27 mars 2011 08:45
Kul med fisk :) Kom nu ihåg att inte köpa några fler på en månad, så att karet får gå in sig ordentligt nu i början :)
#72 - 27 mars 2011 10:10
Pillar på kamerans inställningar och tar 200 bilder... :(


jaha XD

Kul med fisk [:)] Kom nu ihåg att inte köpa några fler på en månad, så att karet får gå in sig ordentligt nu i början [:)]


jupp, det roliga är att när nitritvärdet var på 0,5 så syresatte jag vattnet och hällde ner ett medel (för växter) som tog bort lite nitrit. Efter det har jag inte kollat nitritvärdet igen utan la i fiskar, och det gick! =D =D

Bild på hur akvariet ser ut nu:



tyvärr ser man inte fiskarna så bra =/
#73 - 27 mars 2011 13:56
Såja, nu kommer det grönska och fiskarna stormtrivas! :D
Jag är dock inte helt 100% på att krukar sticker fram så mycket, men det är endast en smaksak.











Annons