Förslag till sydamerikansk fiskbesättning

#1 - 31 oktober 2002 07:51
I en annan tråd här så har Hasse lämnat följande förslag till "fiskbesättning". (Jag tar min fråga här fört att inte spåra ur disskussionen där).

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote> Ok, ett försök till förslag, ett sydamerikanskt sällskapsakvarium:

1 par Kurvciklider (Laetacara curviceps)
1-2 par fjärilsciklider
20 st rosentetra eller annan tetra
5-6 st corydoras efter egen smak
2 st Chaetostoma sp., t.ex. Bulldog Pleco
5-6 st Otocinclus
5-6 st prickig bottentittare (Chilodus punctatus)

Om du har täckglas kan du även ha några bilbukar. De hoppar duktigt, varför täckglas är ett måste.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Min fråga är, om man har ett akvarium som är 170 l. och 50 cm högt och väldigt gärna vill ha scalarer, vilka fiskar i Hasses förslag enligt ovan måste man då plocka bort ? Jag menar så att alla får plats o.s.v.

Eller är det en dålig idé att plocka i scalarer där, vill ju så gärna ha dem men vill ju också åstadkomma en helhet som är bra.
#2 - 31 oktober 2002 08:13
Eftersom du refererar till mitt tidigare förslag i ett annat sammanhang får jag väl droppa in här också då...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Scalarer skulle nog gå bra i ditt akvarium, höjden är ju bra. Däremot verkar bottenarean vara ganska liten om den volymen stämmer. Jag skulle nog satsat på ett artakvarium i detta kar, alltså enbart Scalarer. Det skulle bli snyggast, enligt min mening. Kanske ett gäng otocinclus också.

Flera bud?<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

/Hasse

==================================
http://och.nu/ciklid
#3 - 31 oktober 2002 09:23
Hej!

Jag är med Hasse. Bara skalarer och någon alg ätare. Ev ett par apistogramma på bottnen eller några pansarmalar. Men visst kan man ha scalarer.

Mvh

olof

#4 - 31 oktober 2002 12:00
Jag har ett nästan kvadratiskt akvarium med ungefär den volymen vars grundbesättning alltid varit skalarer. Med ca 4 - 5 mellanstora skalarer fungerar det också bra med ett par fjärilar och ca 5 pansarmalar. Otocinclus har jag haft men de har alltid försvunnit snabbt. Andra mindre algätare svälter utan tilläggsmatning eftersom detta akvarium alltid hållit sig för rent. Det är mycket växter i, och blir det lek håller sig skalarerna uppe bland bladen medan fjärilarna leker på botten. Fjärilarna får inte mycket sömn när de vaktar ägg och yngel dock, så man får vara på hugget och flytta ut dem. Kurvciklider har jag prövat i denna sammansättning men de har inte trivts. Tetror kändes överflödiga och lite stökiga för detta ganska lugna akvarium. Neon- eller kardinaltetror hade varit fint, men de är ju så väldigt goda...












Annons