Akvarie_Master: Som du säger "en riktig akvarierist är alltid blöt om armen", det blir man med så mycket vatten i en etta:)
Sover i min säng som efter om möblering, så sent som idag, står in klämmd mellan 375 litaren och mitt lilla 220.
carlfilip:reh...: Det där med centralamerikaner har jag faktiskt tänkt på, och Jack Dempsey tycker jag är vacker. Hur funkar det att ha den ihop med Oscar? Har även funderat på Nicaragua, den är otroligt fin.
Skazer: Hantlar är vackra och går ihop med rockor, vad säjs om det?
Akvatikum: Har redan malawi, men visst är de roliga.
Dock tycker jag Tanganyika har väldigt vackra fiskar.
Annika: Den där sprutfisken verkar kul!
Nanc: Visst växter som växer utefter en stor trästamm passar bra till rockornas behov av bottenyta. Hoppas du kan fixa fram bilder, det vore väldigt intressant att se hur det ser ut!
mert91: Tanganyika är aldrig fel, men jag vill nog ha lite större fiskar än snäcklekare och jullar. Men de är jäkligt intressanta.
Tack för alla svar, men det är fortfarande bara vatten och sand i karet, så fler svar tas med öppna armar!
Daniel Olsson