Juni skrev:Om du är för lat för att göra räkmix kan du köra förbi Halmstad och ta med en halv frys med räkmix. Följde ditt recept och kommer ha mat länge.....
Juni skrev:Oh herregud! Då har inte mina fiskar inte fått näring sedan i Julas!! Hur hittar jag något att läsa om detta?
Juni skrev:Oh herregud! Då har inte mina fiskar inte fått näring sedan i Julas!! Hur hittar jag något att läsa om detta?
Tobbe R skrev:Du kan vara lugn, det är ytterligare en Zoopet-myt som cirkulerar. Frysning är antagligen den bästa metoden att bevara näringsämnen och vitaminer, torrfoder som hela tiden utsätts för syre är betydligt sämre.
Vad gäller vitaminer har man kontrollerat halten i frysta livsmedel, uppgifterna är tillgängliga om man försöker bredda sitt läsande utanför akvaristiken. C-vitaminhalten i frysta grönsaker är sämre än i färska men det är i huvudsak beredningen innan frysningen som förstör denna, inte frysningen i sig. En annan sak är om fiskar över huvud taget behöver c-vitamin, de flesta djur kan bygga det själv i kroppen, undantag är t.ex människan och marsvinet.
Mata du på med räkmixen, att då och då blanda med fryst eller torrfoder kan man göra för säkerhets skull.
Tobbe
henrikl skrev:Det går att läsa att en grönsak som fryses direkt efter skörd ner till -30 bevarar vitaminer i ett år. Tinas varan och fryses om är rekomenderad hållbarhet 3 månader.
http://www.djupfrysningsbyran.se/om_djupfryst/fragor_svar.html
Tobbe R skrev:Och från samma källa:
[COLOR=#18089C][FONT=Verdana]Djupfrysningen är den hittills mest skonsamma metoden för att förlänga hållbarheten hos livsmedel - smak, lukt, näringsvärde och konsistens bevaras på ett överlägset sätt
[/FONT][/COLOR]
Tobbe
Juni skrev:Måste fråga handlarn om varför det inte gick med flingfoder och botten filter, eller om det är så att verkligen ogillar flingfoder av någon anledning. Alla hans kar är väldigt rena och friska och jag skulle skaffa vilket filter som helst om jag fick mitt kar att se ut som hans!
Kjell Fohrman skrev:Det är främst vissa vitaminer som förstörs. sedan har det under årens lopp varit en hel del diskussioner om just detta men på den tiden som jag tillverkade räkmix så gjorde jag aldrig mer foder än att det gick åt på 2-3 månader och jag använde då något som kallades för "stabiliserat C-vitamin" eftersom det sas att just C-vitamin hade väldigt kort hållbarhet i fryst form men att det stabiliserade fanns kvar i några månader.Det finns (fanns i alla fall) dock preparat i handeln som är avsedda att tillsättas fryst foder precis innan man matar - detta foder är främst avsett för dem som matar mycket med frysfoder .
Här är Zoopets (mitt) gamla recept på räkmix https://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=181
RickardK82 skrev:Vad är likheten med ärtor och det gröna fiskarna äter i det vilda.
Om man i så stor utsträckning som möjligt försöker efterlikna den föda fisken får i naturen går man antagligen inte alltför mycket vilse, och då menar jag de näringsämnen födan innehåller, inte nödvändigtvis exakt samma djur eller alg som i naturen.
Tobbe R skrev:Här på Zoopet har vi Kjell som envist håller fast vid att fryst foder har lågt näringsinnehåll och vägrar förstå att vatteninnehållet i födan kan man bortse ifrån, det åker bara rakt igenom fisken.
Tobbe
Juni skrev:Måste fråga handlarn om varför det inte gick med flingfoder och botten filter, eller om det är så att verkligen ogillar flingfoder av någon anledning.
Alla hans kar är väldigt rena och friska och jag skulle skaffa vilket filter som helst om jag fick mitt kar att se ut som hans!
RickardK82 skrev:Asså jag skoja inte. Jag undrar verkligen. Tycker räkmix är kanon. Men hur tänkte du från början när du kom receptet?
Juni skrev:Någon som vill rekommendera något märke på torrfoder för Malawi ciklider? Behöver även tips på långtidsverkande foder inför resor. (vågar inte låta grannar mata, sist ringde de och frågade hur många Matskedar de skulle ha?!)
Juni skrev:Det är få dagar vid enstaka tillfällen, såg en "golfboll" som utsöndrades sakta. Men misstänker att Venustus hade klippt den hel när jag vänder ryggen till! Mest undrar jag över dagligt torrfoder till Malawi ciklider, Hongi, Venustus, Socolofi , Lombardoi och Ancistrus. Vill ge dem det bästa och kör gärna olika sorter för att altinera. Några förslag?
Juni skrev:Det är få dagar vid enstaka tillfällen, såg en "golfboll" som utsöndrades sakta. Men misstänker att Venustus hade klippt den hel när jag vänder ryggen till! Mest undrar jag över dagligt torrfoder till Malawi ciklider, Hongi, Venustus, Socolofi , Lombardoi och Ancistrus. Vill ge dem det bästa och kör gärna olika sorter för att altinera. Några förslag?
Juni skrev:Det är värt endel att slippa smutsen. Jag har förstört endel växt blad när jag torkar av dem. Jag har klart och fint vatten men det är ett sorts slam på växtslagen som är svårt att få bort. Upplever att det kom när jag började med räkmix. Nu börjar jag bli riktigt sugen på att köra bottenfilter och bara flingfoder. Men det bär emot att röra ett kar i balans och harmoni!
Tobbe R skrev:Jag har nog skrivit det här tidigare men jag var på ett föredrag med en mal-specialist som hämtat några fantastiskt vackra och färggranna malar i Uruguay. Han kom hem med dem och i stället för det grumliga och mörka vatten de brukade gå i fick de nu ett kristallklart och välfiltrerat vatten enligt akvaristik-konstens alla regler.
Resultatet blev att malarna förlorade sin färgprakt och blev synnerligen tråkiga, malarna trivdes inte alls i det kristallklara vattnet.
Tobbe
Kjell Fohrman skrev:Det är väl kanske som så att flingor skitar ner vattnet mer än frysfoder (bortsett från räkmix då;)) och bottenfilter är ett mindre effektivt filter än andra filter och om man har ett foder som smutsar ner så krävs ett effektivare filter.
Eller så lägger du ned lika mycket tid på att hålla akvarierna rena