Arkiverad tråd – read-only.
hej alla!! har läst i genom en hel del i forumet om vita prick
men fick inte riktigt dom svaren jag sökte, so here goes
Köpte 3st scalare i går och i under dagen i dag så har en fått en
vit prick på pannan och på magen,inget på dom anndra 2, har även 5 st sorgmanteltetra och 2 st skäggmunsmal och dom syns det inget på..
Det är Sön och inga affärer är öppna vad göra.
är det redan vita prick i akvariet eller kan jag ta bort den med prickar och hoppas att dom andra klarar sej?
det är anndra gången jag skriver detta och nu mycket förkortat pgr av att modem hel**tet kopplade ner och när jag ringde upp så försvan allt... tacksam för tips
HAVET ÄR DJUPT
Höj tempen till min 26°c, salta och se hur det utvecklas. Köp medicin imorgon.
Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga
Tack!! det här med saltet hajar inte det riktigt heller går det med vilket jodfritt salt som hälst??? och hur mycket???
med lite tur så hinner jag till affären
HAVET ÄR DJUPT
Medicinera ALDRIG om du inte har en klar diagnos. Om det rör sig om vita prick så är hela fisken täckt med prickar i morgon eftermiddag. Om prickarna inte förökas så nöj dig med salt. Medeciner är en stressfaktor för fiskarna.
MVH
Magnus
OK tack. väntar och ser hur det utväcklas..
men hur var det med saltet??
HAVET ÄR DJUPT
Om du inte har corrydoras i karet så kan du prova att salta lite.
MVH
Magnus
Salt utan jod ska du ha. Jag kör med grovt salt utan jod från Falksalt. Det står inget på paketet men på de med jod står det "MED JOD". 2kg påse för 12:-.
http://www.hanson-moehring.se/produkter/nya_forpackningar.asp
Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga
Ps, lös upp det i varmvatten och häll i, max 1dl salt per 100liter vatten. Lycka till.
Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga
ok tack för svaren!
men här kommer en yttligare, ska man lösa upp det separat och sedan slå i det? eller bara skicka i det i akvariet direkt!!
MVH Alex
HAVET ÄR DJUPT
Nej, lös upp det i en PET flaska eller liknande. Häll sen i vattnet.
Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga
alltså gå inte till affären från början det kan ordna sig med slalt
<img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle>
Hej!
Var inte rädd för att höja temperaturen högt, 29-30 grader klarar de flesta fiskar från sydamerika kortare perioder.
Ju högre temp, desto bättre!
Lycka till!
/Lukas
hej igen alla..
blandade upp ca 2 matskedar salt i vatten och slog i akvariet, det rymmer ca 240 lit
nu ca 1 timme efter så har fläcken på magen försvunnit nästan helt, jag skulle aldrig se att det varit något där om jag inte sett det innan.
och den på pannan har också minskat i storlek. så jag får se vad som händer under morgondagen..
Tack för alla svar och tips... (såg nu att man kunde ha 1DL per hundra liter. ska jag öka saltmängden i efterhand)
MVH Alex
HAVET ÄR DJUPT
1dl/100l är nog max tal. Jag hade det i mitt Malawi av misstag utan att de brydde sig så mycket.
Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga
Ok . jag låter det vara nu. och åter tack för hjälpen
MVH Alex
HAVET ÄR DJUPT
Hej!
Fiskar från malawi/tanganyika tål för det mesta högra salthalt än vad sydamerikaner tål.
/Lukas