Hur vet du det? Fisk kan inte visa känslor, och simma runt och äta måste dom ju göra, så det är ju inga tecken på lycka.
Så vad säger dig att dom mår super?
Fan, sorry om jag låter negativ, har bara stört mig så länge nu på alla som säger att deras fiskar mår super, men egentligen kan dom inte alls veta det. Var tvungen att få urt mig mitt vrede bara. ;)
nej jag kan inte veta att dom mår ''super'' det är nog många fiskar i kar som inte mår super. men dom simmar glatt i ett stim och äter normalt och simmar normalt och dom har 110cm i längd att simma på. och har aldrig visat tecken på sjukdom eller annat och lever än. så vad ska jag säga ?
jag har lite mer erfarenhet än så så att jag kan se om fiskarna mår dåligt eller är sjuka det finns ju en del uppenbarligen tecken. och mina som sagt visar inga sådana tecken och har levt mycket mer än en vecka. och nej jag kan inte veta säkert!
med tanke på hur dom har det verkar dom gilla läget :)