Fjärilsciklider.

#1 - 14 juli 2002 14:16
Verkar som jag och den arten inte skall hållas. De dör som flugor, medans scalare och tetror frodas som alltid.
#2 - 15 juli 2002 18:02
Det kan bli så ibland. Har säkert haft 5st, men ingen levde mer än en månad. Att de är så känsliga kan bero på inavel. Oftast odlas de i asien, men kan man få tag i svenskodlade, är det bättre att köpa dem.
/Lukas

Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 16 juli 2002 07:10
Hej miwa,
Ibland kan fjärilsciklider vara problematiska och funka hos vissa men inte hos andra. Ingen egentlig förklaring finns. Visst är det så Lukas skriver att asiatisk-odlade är ömtåliga men även svensk-odlade kan vara luriga och rätt som det är bara dö.
Testa med att handla i en annan affär nästa gång, förhoppnings vis har de en annan inköpskälla.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#4 - 22 juli 2002 17:28
Hej Finns det ingen som har goda erfarenheter av fjärilsciklider och har fått dem att leka och klarat ynglena? Jag skulle vilja ha fjärilsciklider tillsammans med mina marmor skalarer i mitt 540 l. Har fått 2 lek par och en kull som klarat sig. Skulle vara roligt att även få fjärilarna att reproducera sig. Så du som har lite erfarenhet skriv och dela med dej. Vad ska man tänka på?

Milla
#5 - 22 juli 2002 19:25
Hej Milla!
Jag hade fjärilsciklider som lekte men rommen klarade sig aldrig. Jag hade ett odlingsakvarium där jag torvfiltrerade vattnet och höjde vattnet till cirka 28-29grader. Jag bytte vatten 3-4ggr i veckan och efter cirka en-två veckor lekte dem. Sen lekte ett annat par senare i ett vanligt sällskapsakvarium. Där hade jag varken torvfiltrerat vatten eller så jättehög temperatur, bytte vatten en gång i veckan. Så länge dina fjärilsciklider trivs kommer dem leka. I ett 540 liters akvarie med scalare tror jag dem kommer trivas bra. Ha bara mycket gömställen till honorna. Köp ett gäng på kanske 5-10 fjärilar och låt dem para ut sig själva.

Måste bara varna dig för en sak, köp alla dina fjärilsciklider i ett och samma affär! Jag gjorde misstaget att köpa 5st från en affär och 5st från en annan affär, och på något sätt dog alla. Sen när jag pratade med en kille som jobbar på Akvarieleasing berättade han ganska mycket om varför det blev så men jag kommer inte ihåg det just nu. Hursomhelst bör man köpa alla sina fiskar från samma affär och akvarium.
Lycka till!
#6 - 31 juli 2002 08:36
jag skulle jätte gärna vilja veta varför dom skulle dö bara för att dom inte kommer från samma akvarium. jag har själv fjärilsciklider från olika akvarie-affärer o dom har klarat sej hur bra som helst. jag skulle nästan ge det som Råd att köpa från olika affärer bara för att undvika inavel. no offense.

#7 - 1 augusti 2002 13:00
Hej!

Jag har också blandade erfarenheter av fjärilsciklider. Som bäst har jag fått ägg som föräldrarna försvarat i något dygn men som sedan försvunnit.
Denna fisk kan ju vara underbart vacker och också väldigt tålig.
Som jag ser det verkar den vara:
a) Känslig den första tiden
b) ofta av väldigt dålig kvalite. Fiskarna man ser i affären är ofta små och färglösa och fortsätter vara det. Jag har undantagsvis sett fiskar av helt annan storlek än vad man brukar se.
Odlarna, importörerna och butikerna borde verkligen skärpa sig så att vi kan få köpa dessa vackra fiskar i full skala och med naturliga vackra färger.

Att köpa alla fiskar från samma affär verkar helt idiotiskt att ge ett sådant råd. Enda anledningen att säga så är att man vill sälja alla fiskarna själv. Visst är det så att risken att få in sjukdomar i akvariet dubblas om man handlar fisk från två affärer istället för en men denna risk bör vara så liten att fördelarna med en större genetisk variation bland fiskarna överväger. I naturen lever fjärilscikliderna i vattensammlingar på llanos stäppen i colombiaoch venezuela. Här ska finnas flera lokala populationer som skiljer sig åt i utseende. De fiskar vi köper i affärerna är däremot någon sorts akvarie population som troligen avlats (och inavlats) i många generationer.

mvh

olof

Kjell Fohrman
Administrator
#8 - 2 augusti 2002 13:30
Hej,
Som jag nämnde ovan så är just fjärilsciklider lite luriga och det är inte så lätt att ge ett bestämt svar.
Måste dock bemöta lite av det som olof skriver:
"Odlarna, importörerna och butikerna borde verkligen skärpa sig så att vi kan få köpa dessa vackra fiskar i full skala och med naturliga vackra färger."
De fjärilar som är starkast utfärgade och tåligast är oftast de odlade. Det är många år sedan nu som jag hade affär men på den tiden var det helt enkelt omöjligt att sälja viltfångade fjärilar för att de var alldeles för oansenligt färgade, var mindre och hade betyligt större krav på vattnet än de odlade.
Olof skriver också:
"Att köpa alla fiskar från samma affär verkar helt idiotiskt att ge ett sådant råd."
Möjligt att det är idiotiskt men det funkar i alla fall betydligt bättre än att släppa ihop fjärilar från flera olika ställen. Det räcker ju att någon av dem drar med sig sjukan in i akvariet så smittar det alla. Har man köpt fjärilarna från 4 olika ställen är ju risken 4 gånger större att de blir sjuka.
Själv skulle jag definitivt köpa alla på ett och samma ställe, sedan får jag väl leva med att olof tycker att det är idiotiskt. Jag får väl återupprepa mitt ordspråk - jag är inte ung nog för att kunna allt<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>.
Akvaristiska häslningar
Kjell

#9 - 2 augusti 2002 16:09
Jag hade fjärilar som lekte i mitt lilla sällskapsakvarium, men rommen blev uppäten av pansarmal... (Förmodligen för att de var värdelösa på att vakta den...)
Jag tycker i alla fall att det är den snyggaste lilla cikliden som finns, synd bara att de man ser i affärer nuförtiden är så färglösa och trista.. Länge sen jag såg en rikigt snygg fjäril! De jag hade var färgsprakande och med ursnygga fenor på hannen, det ser man sälla längre....

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
#10 - 11 augusti 2002 10:52
Jag upptäckte just ett litet moln av yngel runt min flickväns Fjärilsciklider. Dom har under sin livstid varit i ett vanligt 60-liters akvarium med pH 7-7.2 med några misslyckade romläggningsförsök (hanen har vaktat rommen några dygn innan dom försvunnit). När tjejjen tröttnade på dom så släppte vi ner dom i ett koldioxidberikat 310 liters växtakvarium med pH 6.5-6.7. Tidigare har dom varit rädda av sig och simmat iväg så fort jag börjat rota i akvariet (vilket jag gör varje dag eftersom jag måste trimma växter). För ett par dagar sedan så gjorde jag rent/trimmade/bytte 50% vatten som vanligt men istället för att Fjärilscikliderna simmade iväg så började hanen och honan bita mig när jag kom för nära ett visst område. Klart misstänkt ;)
Nu är dom hursomhelst inne i ett *extremt* tätt buskage med en massa småttingar.
Är det artemia som gäller som vanligt?
*gör iordning artemiakläckaren*


#11 - 11 augusti 2002 15:14
En liten videosnutt på dagens yngelvård:
http://www.akvarie.net/defdac/movies/Ram_nursing_20020811.rm

Förhoppningarna är små att ynglen är kvar imorgon, men vi får väl se!

#12 - 12 augusti 2002 06:52
Hej defdac!

Hur går det med ynglen? //Annika

#13 - 12 augusti 2002 07:13
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Hur går det med ynglen? //Annika
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Det går bra! Det var kvar ett gäng ovanför Riccia-mattan imorse när jag vaknade, men jag gissar att man ska ha lite "månljus" för att dom ska klara kullen bättre. Streamen är på, men jag har kameran riktad mot hela akvariet så det blir nog omöjligt att se några yngel:
http://1012466307.camarades.com
Ljuset tänds 10:00.



#14 - 12 augusti 2002 07:59
Jättesnyggt akvarium defdac!

Det ser härligt ut med den gröna "mattan" på botten och det täta dungen mitt i.

//Annika

#15 - 12 augusti 2002 14:19
Åh man tackar! =)


#16 - 15 augusti 2002 13:31
Hej!

Jag vill ej säga emot dig angående ovanstående rättelser av de uppgifter jag lämnade Kjell.

Tänkte dock lysa upp forumet med denna bild av en förmodad VF fjärilsciklid 5 cm.

http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Cichliden/Seiten/M.ramirezi.htm

Mvh

olof

#17 - 19 augusti 2002 07:49
Snygg bild.

Med akvaristiska hällsningar //Mert
#18 - 21 augusti 2002 19:31
tycker jag med <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle>---<font size=1>hej mina kompisar</font id=size1>
#19 - 21 augusti 2002 19:41
hej

jag undra om ni har några tips på polare till fjärilscikliderna
inom området: Tetror, Tetraliknande fiskar, Barber och rasboror
som inte är allt för ovanliga med tanke på att jag bor i luleå.

mvh fredde <img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>

<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle>---<font size=1>hej mina kompisar</font id=size1>
#20 - 21 augusti 2002 21:29
någon <img src=icon_smile_sleepy.gif border=0 align=middle>
#21 - 22 augusti 2002 07:05
Glödbandstetror skulle du kunna ha.

Med akvaristiska hällsningar //Mert
#22 - 22 augusti 2002 09:36
något mera ????

<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle>---<font size=1>hej mina kompisar</font id=size1>
#23 - 22 augusti 2002 15:39
Hej!
Neon eller kardinaltetra, eller varför inte den fina kilfläcksrasboran??...
Titta i zoopets artregister.
/Lukas

#24 - 30 september 2002 18:24
hej!



jag köpte ett par fjärilar för inte så länge sedan och nu undrar jag vilken sort det är Fjärilarna har en rödaktig färg på ryggfenan och en ljus gul kropp med ljusblå inslag och inga svarta streck på huvet eller kroppen.

tack på förhand /Glenn

#25 - 30 september 2002 18:27
hej igen ville bara veta lite sider som man kan hitta liknande beskrivningar på fjärilar


/Glenn

Kjell Fohrman
Administrator
#26 - 1 oktober 2002 09:53
Hej,
Glenn skriver - "Fjärilarna har en rödaktig färg på ryggfenan och en ljus gul kropp med ljusblå inslag och inga svarta streck på huvet eller kroppen."
Det låter som en avelsform (tror den kallas för gul fjärilsciklid) av den vanliga fjärilscikliden http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=194
Akvaristiska hälsningar
Kjell












Annons