Fjärillar+lek

#1 - 9 februari 2003 20:44
Har nu 8st. fjärillar i 170l....av dessa så har det blivit 2par(hitills) varav det ena är till att lägga rom...det andra har inte riktigt kommit igång ännu. Jag har läst på de gamla trådarna om fjärillar men hittar ingen som lyckats få yngel. Är det någon här som lyckats med det? eller blir rommen alltid uppäten? Någon tråd innehöll en länk till någon som gav upp och odlade dem articifiellt....och lyckades.
Jag har ph på 6.5 och 27 grader i vattnet, mycket växter, stenar och någon rot + andra gömslen, mörk botten.....de andra innevånarna i tanken är 6st. pansarmalar och 20 kardinaltetror.

Jag vill gärna höra lite hur pass stor chans man har att lyckas utan att köra konstgjord uppfödning?<img src=extra_smiley_spin.gif border=0 align=middle>

"Ju mer man lär sig, desto mer inser man att man inte vet!"
Bilagor:
#2 - 9 februari 2003 22:55
<img src=extra_smiley_cry.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_yell.gif border=0 align=middle>Är det INGEN som vet något?????

"Ju mer man lär sig, desto mer inser man att man inte vet!"
#3 - 9 februari 2003 23:33
Hej! Mina har också lagt rom ett antal gånger utan lyckat resultat... Men jag tror att det dels beror lite på vilka andra invånare man har samt att ph-värdet spelar stor roll på dessa som gärna vill har surt.. Personligen tycker jag inte man ska agera "fabrik"... men... Du har ju rätt förutsättningar i karet, tycker jag, men det har väl med att göra just det här med konstgjord uppfödning i många led som påverkar deras egenskaper... Det är bara säga lycka till.. Hoppas du lyckas framöver.. <img src=extra_smilie_anim_fish1.gif border=0 align=middle>

En liten värld i den stora världen! (mina fiskar): http://w1.316.telia.com/~u31618794/fisk.htm
#4 - 10 februari 2003 05:11
samma sak här ,rom blir det men inget mer,men jag är inte särskilt förtjust i den där konstgjorda biten,så jag forstätter nog o hoppas på att dom ska klara det själv,efer ett antal misslyckanden så kanske det går vägen,hör av dig hur det går för dina fjärilar.
Uffe
#5 - 10 februari 2003 11:07
"So far so good"<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
De lade rommen och var färdiga vid 24.00 i gårkväll....lämnade en svag lampa på vid akvariet så att föräldrarna skulle SE potentiella römrövare....och än så länge finns rommen kvar och vaktas av hona+hane.(kl. är nu 12.00 ca!...dagen efter)
Så man lär ju få se....men väntar mig inte att de ska lyckas motstå frestelsen till ett skrovmål<img src=extra_smiley_tongue2.gif border=0 align=middle>

"Ju mer man lär sig, desto mer inser man att man inte vet!"
#6 - 10 februari 2003 11:51
hoppas det lyckas den här gången då.
Uffe
#7 - 11 februari 2003 07:24
2:a dygnet efter romläggning....90% av rommen har möglat <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle> fast föräldrarna vaktar resten av rommen ännu...de har försiktigt börjat rensa ut de förstörda romkornen. Få se då om de resterande ca,25 rommen som är kvar klarar sig från att mögla?!?!

"Ju mer man lär sig, desto mer inser man att man inte vet!"











Annons