Fisk i 15 liters?

#1 - 21 februari 2003 20:47
Hej jag undrar vilka/vilken slags fiska som går bra att ha i ett 15 liters akvrium?

//Fredde<img src=extra_smilie_fish2_happy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_fish1_happy.gif border=0 align=middle>
#2 - 21 februari 2003 20:48
Kampfisk.

Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
#3 - 21 februari 2003 20:55
jo det vet jag men är där ingen annan
#4 - 21 februari 2003 20:59
Klicka på Fiskar upptill på den här sidan. Fyll sedan i lämplig akvarielängd 0-40 cm och tryck på sök.

Lycka till //Annika
#5 - 21 februari 2003 23:24
Guppy

/Joel
------------------------
http://www.akvarium.tk
------------------------
#6 - 23 februari 2003 17:57
Hej!
Vissa Killi-arter kan hållas i små akvarier.

/Lukas
#7 - 27 februari 2003 02:34
Hej! Jag hade köpt två svärdbärare.

Mvh Fredrik
#8 - 27 februari 2003 12:51
Svärdbärare kan bli riktigt stora, över 10 cm. Jag hade defenitivt INTE köpt svärdbärare till ett 15 liters akvarium.

//Annika
#9 - 27 februari 2003 12:52
kampfiskar är vell igentligen det enda vettiga? Dom kräver ju typ inget med tanke på att dom kan leva i vattenfyllda elefantfotspår i naturen..

Tea/GoSatta
#10 - 28 februari 2003 09:09
Skit snack...
Svärdbärare funkar bra i ett 15L akvarium!
#11 - 28 februari 2003 09:14
Hej Paroonhajen!

Det där med skitsnack får stå för dig. Svärdbärare trivs inte i så små akvarier som 15 liter. Ta en titt här http://www.zoopet.com/Akvarium/fisk.asp?NR=37

//Annika
#12 - 28 februari 2003 09:22
bara för att fisken får plats är det ju inte alls säkert att det är så lämpligt att ha den där i eller?
Uffe
#13 - 28 februari 2003 09:38
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Skit snack...
Svärdbärare funkar bra i ett 15L akvarium!
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Ungefär lika bra som du i ett rum på 2 kvadratmeter. Du överlever men du lär inte trivas särskilt bra.
#14 - 1 mars 2003 09:58
dvärgtandkarp, Kopparbarb, platy, Honungsgurami till exempel.

Mvh/ Per
#15 - 1 mars 2003 10:04
Det var vell tips vi skulle ge inte bråk <img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>

MHV/firre
#16 - 2 mars 2003 13:25
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Hej jag undrar vilka/vilken slags fiska som går bra att ha i ett 15 liters akvrium?

//Fredde<img src=extra_smilie_fish2_happy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_fish1_happy.gif border=0 align=middle>
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Ingen.

Jag är helt allvarlig. Ett 15-liters är så litet att även om fisken rent fysiskt får plats, så är det osannolikt att den lever ett år. Minsta lilla du överutfodrar, eller om det drar på akvariet, eller om solen ligger på på akvariet, eller om pumpen stannar, eller du glömmer fylla på vatten i en vecka, eller fyller på med lite för varmt vatten - då dör fisken.
Det finns inga marginaler i så små akvarier, de är mycket svåra att hålla igång ens för erfarna akvarister. Försök skaffa ett akvarium som är åtminstone 30 liter - bara dubbla volymen, men tio gånger lättare att sköta.

Sen finns det INGEN fisk i hela världen som naturligt lever i så små vattensamlingar som 15 liter. Jag har exv sett kampfisk i naturen, och de dammar de levde i var i vissa fall verkligen små - några var kanske inte större än ett par tusen liter eller så - men mycket mycket större än ett 15 liters akvarium!

Kampfisk hålls i små akvarier, eller tillochmed burkar, inte för att det är naturligt för dem, eller för att de trivs i det, utan för att det är enda sättet man kan visa upp många hanar till försäljning på en liten yta - de är för aggressiva att hålla tillsammans i ett litet akvarium, där de inte kan komma undan varandra (som de gör i naturen).
#17 - 2 mars 2003 13:30
Jag håller med Mike lite, det är inte så bra med så små akvarium. Men det är ju faktiskt flera som har haft kampfisk mer än ett år.

Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
13l Kampfisk lekstuga











Annons