Finns "dvärg-ancistrus"?

#1 - 5 november 2005 14:32
Jag hade tänkt köpa ett ancistrus-par till mitt nystartade 70-liters akvarium.
Men de blir nog för stora!
Så nu undrar jag om det finns någon mal som ser ut som den men är mindre.
Ancistrusen verkar vara lekvillig också. Det räknade jag ju också som ett plus.

Alltså, en mal som ser ut ungefär som en ancistrus, med samma positiva egenskaper men MINDRE!
#2 - 5 november 2005 14:55
Antennmal kanske? Har en sånn i mitt kar, den äter bra med alger (men tyvärr så är han lite skygg och äter inte längst fram i akvariet) Annars så finns det ju alltid Otocinclus, fast dom ser ju inte ut som ancistrusmalar, och om det är lätt att få dom leka vet jag inte.
#3 - 5 november 2005 15:02
Antennmal kanske?

Ancistrus brukar kallas antennmal. Om du nu inte menar randig antennmal :) http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=615
#4 - 5 november 2005 15:13
[QUOTE=Guy Palm]
Antennmal kanske?

Ancistrus brukar kallas antennmal. Om du nu inte menar randig antennmal :) http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=615[/QUOTE]

Va? Är Antennmal och Ancistrus samma sak? :O Jag som alltid trott att Antennmal vart en egen sort :) Om jag hade menat Randig Antennmal så skulle jag då inte föreslagit den till ett 70L ;)
#5 - 5 november 2005 15:24
borde väl gå med ett par av de vanliga i 70 liter eller? alt, pröva L183 blir lite mindre tror jag sen är den snygg dessutom











Annons