Grattis Raggis till att ha blivit stolt Maine coon ägare!!! Här kommer några ord från en Maine coon ägd tjej! ;)
Min kisses morfar var en bjässe på 13 kg!!! Inte ett uns överfett ska det ha varit på honom...
http://www.nascatmainecoon.com/tracker.html
Min kisses mamma är oxå en ganska stor tös på lite under 8 kg, inte mycket övervikt på henne heller, däremot är Pillos (min kisse) pappa en stlk mindre för att vara Maine coon, men det beror nog på att han är 4-generations foundation. :D
Min kisse är i skrivande stund snart 2 år och är inte färdigvuxen än. Han väger ca 6,4 kg men är fertil så han är lite smalare än vad jag skulle vilja, matvägran är något man får bråka med hos fertila hanar har jag upptäckt... (han är dock tillräckligt tung för att göra andningen svår om han ligger på bröstkorgen, något han brukar göra för att väcka mig på morgonen.)
Lycka till med kissen din! De har ett helt undebart temprament och beter sig inte riktigt som andra katter... ;) (Inte heller kan de jama som de ska, bara kvittrar... :D)
/Åsa
ps, mer info om Maine coonkatter hittar du hos:
www.mainecoon-katten.se