Filtermatta vs makaroner

#1 - 10 januari 2005 20:30
Kör idag med två lager grov filtermatta i mitt 2217-ytterfilter (dvs har skurit till filtermatta som är 5 cm tjock till två cylindrar) och sen kommer Ehfisubstrat överst, men jag undrar om jag kanske borde ersätta en av filtermattecylindrarna med makaroner (underst?), eller det fungerar som det är nu? Hade en diskussion med min svåger i helgen om vilket som var bäst.
#2 - 10 januari 2005 20:33
Jag ser ingen anledning att byta filtermatta mot makaroner, då förlorar du ju i mekanisk rening och riskerar mer partiklar i karet. Kan inte tänka mig att filterytan ökar heller.
MVH
Magnus
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 10 januari 2005 20:57
[QUOTE=Tropfrog]Jag ser ingen anledning att byta filtermatta mot makaroner, då förlorar du ju i mekanisk rening och riskerar mer partiklar i karet. Kan inte tänka mig att filterytan ökar heller.
MVH
Magnus[/QUOTE]Håller helt med
#4 - 10 januari 2005 21:01
Fast det blir inte för tätt, makaronerna fördelar väl vattnet bättre?
#5 - 10 januari 2005 21:11
Om du har som mål att fördela vattnet (vad det nu skulle vara bra för) så kanske du har rätt. För tätt blir det inte om filtermattan är 10ppm, det är aldeles säkert.
MVH
Magnus
#6 - 10 januari 2005 21:18
Cirkulationen är bra som det är nu, så då fortsätter jag som det är nu. Tack för hjälpen!











Annons