Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Filterkapacitet?

Arkiverad tråd – read-only.

Har filter bakom en btn-bakgrund i mitt 540:kar. Det drivs med en eheim 2000 (1000-2000l/h) cirk.pump. VIlket blås är att föredra för få filtret att bli optimalt! Har två tetra tec 1200 som står å "skräpar". Kan det vara en ide att byta ut cirk.pumpen och öka filtermängden eller blir det overkill? Ska inom kort byta till Discus!!
tror det räcker med det du har. man brukar räkna minst 3 ggr akvariets volym så har du pumpen på max så är det fullt tillräckligt.

men visst kan du koppla in ytterfilter med bara för att få extra mycket filtrering. man kan aldrig få för mycket filtrering :P

men det blir nog overkill med två 1200EX och bakgrunden. diskus gillar oftast lite lugnare vatten :) så strilrör är att föredra till ytterfilterna isåfall :)
Hmm, sant det är ju redan bra blås med cirk.pumpen ( som faktiskt går på strilrör...dock lite för kort)!!

Tillbaka till kategorin












Annons