Fengäddor??

#1 - 12 februari 2004 11:56
Tja!
Va finns det för fengäddor o va kostar dom??
#2 - 12 februari 2004 12:12
Det några kända och kostar från 60kr (P.senegalus) upp till några tusen kolla länken:
http://www.endlichericlub.com/articles.php?content=polyfamily&right=no
#3 - 12 februari 2004 12:14
kostar p senegalus 60 kr ungefär??
om F1 se detta va kostade din fengädda inte p senegalus den andra den va grymt läcker
#4 - 12 februari 2004 12:29
när de hadde P. Ornatipinnis/P. Delhezi här i tokholm senast så gick de på 450:-
#5 - 12 februari 2004 12:53
wow finns det inga billigare??
#6 - 12 februari 2004 13:24
kan väl inte bli så mycket billigare än 60 pix...
#7 - 12 februari 2004 13:31
ok men tänkte mer på 450 spänn det e lite dyrt fö min plånbok
#8 - 12 februari 2004 13:53
Börja med en senegalus, det är mitt tips, fengäddor är väldigt speciella på alla tänkbara vis och det är inte alls säkert att du kommer att gilla deras beteende, att lägga ner 450 spänn på en fisk du inte tycker om är rätt hårt... Senegalusen är inte lika snygg som ornatipinnisen men den är känd för att vara mer aktiv och mindre skygg vilket stämmer bra överens med mina egna erfarenheter, mina senegalusar är helt klart favoriterna, de är inte vackrast men roligast att äga.

Mvh Fredrik Isaksson
#9 - 12 februari 2004 13:59
det e senegalus ja har velar hft helst endå så!
Kostar den bara 60 kr ungefär??
#10 - 13 februari 2004 09:32
Priset varierar beroende på hur stora de är, jag fick betala ca 100kr för mina som var närmare 15cm.
#11 - 17 februari 2004 22:29
Vart lite sugen idag när jag såg en senegalis i en butik idag.
Men kan ingenting om dem! Skulle vilja veta lite om beteende osv.
Även vad man matar dem bäst med. Har Elefantfisk och fjärilsfisk och det känns som om det skulle passa fint med en afrikan till.
Hoppas att det går bra att fråga vidare på den här tråden eftersom det rör samma fisk!
#12 - 18 februari 2004 13:46
Tja!
Nu har ja vart till akvarieaffärn o beställt polypterus senegalus:)
Danne_manne:vart såg du fengäddan??
Va kostade den??
Hur stor var den??
Sök på artbeskrivningarna efter polypterus senegalus eller senegalisk fengädda så får du fram fakta om den:)
Tobbe
#13 - 18 februari 2004 19:17
Fengäddan jag såg var ca 20-25cm och kostade 140:-i Örebro.
Artbeskrivningen har jag läst likaså sökt på fengädda i forumet men inte riktigt fått reda på vilket beteende den har i akvariet.
Rör den sig och är aktiv helatiden? eller gömmer den sig i grottor och kommer fram ibland? Den jag såg i affären simmade runt uppe vid ytan hela tiden, är det normalt? den ser ut att vara mer utformad för ett liv efter botten? Är den revir hävdande? är den bara elak mot fiskar av samma art? Berätta ni som har denna fisk vilket beteende era fiskar har så skulle jag bli glad;)
#14 - 18 februari 2004 19:21
Det enda ja vet är att den ofta håller till vi bottnenoch äter mindre fiskar men kan hållas me större fiskar!!
Den e nog rätt så trevlig o e mycke ute o simmar men den behöver endå en egen liten grotta!
Ok då vet jag hoppas dom inte får sänna stora direkt nä ja beställde:)
Tobbe
#15 - 18 februari 2004 21:05
Tack för svaret! vart väll lite klokare. Det verkar vara en intresant fisk. Man får väll göra som vanligt, prova sig fram:)
Bara lite orolig för mina elefanter, dom är så små. Ca 5-6cm
#16 - 18 februari 2004 21:34
Att fengäddan simmar vid ytan hela tiden beror på att den är hungrig och jag tror att dina 5-6cm elefanter blir mat för fengäddan.
#17 - 18 februari 2004 22:00
Fengäddor är inte ute och simmar särskilt mycket, det är väldigt lugna fiskar som oftast ligger still på sin favoritplats eller glider omkring nere på botten om något intresserar dem. Mina senegalusar är dock ganska sociala och sitter man alldeles framför karet så brukar de komma fram till rutan och titta på en, är de sedan väldigt hungriga så simmar de fram och tillbaka vid framrutan, den största senegalusen går även att handmata, den har kass syn men väntar man ett tag så lokaliserar den det väldoftande matstycket och kommer och tar det ur händerna.

Jag matar mina 1-3ggr i veckan och då ganska rejält så att alla får ta del av maten utan onödigt bråkande, de blir rätt ivriga vid matning och biter ofta till andra fiskar av bara farten om de befinner sig för nära maten, de sliter och rycker i maten och får två fengäddor tag i samma matstycke så kan det gå hett till... men jag har aldrig sett någon bli direkt skadad så jag tror inte att det är så farligt som det ser ut.

Jag matar mina med:
sej/torsk/abborr-filé
räkor
mygglarver
oxhjärta
krill
räkmix
maltabletter

Mvh Fredrik Isaksson
#18 - 19 februari 2004 17:25
Tack för svaren:) Men ska jag köpa en så får det väll bli en liten, har ingen lust att riskera nått med elefanterna.
Brukar det förekomma små ungdjur i handeln? Typ 8-10cm?
#19 - 19 februari 2004 17:57
Det är vanlig med 10cm fengäddor i butikerna ,lite större gäddor är oftast inbytes fisk som folk har tröttnat på .
#20 - 19 februari 2004 20:30
Min P.senegalis meridionalis är alltid uppe och simmar, ibland när det är mat hugger den någon annan fisk, ibland råkar en hugga min stora öronål, då blir det slaggsmål mellan dom två, öronålen vinner nästan alltid.
Men nu senegalisen fått något problem med ena ögat, men det är inget större problem eftersom den jagar med hjälp av sitt goda luktsinne.
#21 - 19 februari 2004 20:30
Ok! Får väll spana lite då eller lägga in en beställning!
#22 - 19 februari 2004 20:38
En sak till! Det verkar som om fengäddor är ganska vanliga, är det nått som har blivit populärt på senare år eller? När jag var yngre jobbade jag 6år i en zoo butik med massor med ovanliga malar rovfiskar mm. Men jag har aldrig tidigare kommit i kontakt med Fengäddor.Det var 7 år sen och fisk intresset har legat lite vilande tills för ca 1år sen.
#23 - 9 mars 2004 07:57
Funderar på att eventuellt ha en fen gädda tillfälligtvis i mitt amazonkar, i väntan på att jag startar igång en afrikansk flodbiotop.
Men tänkte på mina coroydoras metae, finns det nån risk att den ger sig på dom? Om den är 15 cm tex...
Vilken typ av fisk är i farozonen, i karet håller jag 2 stora (20+ cm) chokladciklider, diverse L-malar (+10 cm), stora långsträckta pansarmalar, mindre pansarmalar och en liten black ghost.
#24 - 9 mars 2004 08:27
Ursprungligen skickat av Danne_Manne

Fengäddan jag såg var ca 20-25cm och kostade 140:-i Örebro.



Jaså? Var är det du har sett en sådan i Örebro?

Själv brukar jag ganska ofta besöka både Akvariekällaren och BraZoo, men där har jag aldrig sett några fengäddor vad jag kan minnas...!?
#25 - 9 mars 2004 19:57
Om du vill ha så kan du nog bara be dom ta hem e till dig, många affärer tar inte hem ovanliga fiskar för att dom inte vill riskera att dom inte får dom sålda.











Annons