Om man läser dina trådar så börjar du vanligtvis med att "skrika" på hjälp, men eftersom du inte ids ge alla fakta på en gång så är det otroligt svårt att ge någon vettig hjälp. Att bara få veta att en fisk simmar upp och ner, eller flyter vid ytan ger noll ledtrådar vad som kan ha drabbat den.
Sen är det här ju ett forum och inte en chatt, så man får faktiskt tåla sig lite längre än 45 minuter innan man skapar nästa tråd om precis samma sak.
Jag skulle också rekommendera att du använder ett rättstavningsprogram, för ofta är det helt enkelt svårt att förstå vad du menar, först skriver du om en hane och sedan kommer det honom flera gånger, då är det lite tidsödande att läsa och läsa om för att förstå att det är honor du menar.
Det här är ju ett forum för akvarieentusiaster, inte någon betaltjänst, så lite ödmjukhet och allmänt hyfs är en bra förutsättning för att få andra att hjälpa till.
Dessutom kan man söka i gamla trådar, där finns ofta svar på frågan man har, och det går fortare än att skapa flera trådar, som sagt var.