Fått yngel under flytt

#1 - 13 mars 2010 19:59
Har hållit på att flytta nu från Skåne tillbaka till Stockholm och då självklart så flyttade ju fiskarna med också. Packar ur guldfiskarna i hinkar och endlersarna och de andra fiskarna i andra hinkar, ser några endlersyngel och fiskar upp dem och lägger i yngelkaret (med ansictrusyngel och körsbärsräkor).

Tömmer ur växter i påsar och några i hinkarna med fiskarna och tömmer allt vatten. Kommer fram och guldisarna med några växter får tillfälligt bo i lilla karet innan det stora fått ny bänk och fixats i ordning, de flyttas dit och ynglerna ska in i lilla karet då ser jag små yngel jag inte känner igen (inte endlers) och fångar upp kanske tre fyra stycken, sen när hela lilla akvariet är färdigt med växter och allt ser jag ännu fler av dessa yngel! Är minst åtta iallafall. Leta på nätet och det är med största sannolikhet guldfisk yngel!!

De har haft lite lekvårtor några dagar innan flytt men har inte märkt någon lek alls eller ägg eller något! Fattar inte hur dessa småttingar överlevt flytten och att inte alla kommit bort på vägen, vet inte om äggen kanske låg bland växterna och klarat flytten för att kläckas nu när de hamna i vatten igen. Hoppas bara de överlever nu också och växer på sig! Har både slöjisar och "vanliga" guldisar så ska bli spännande och se vad det blir när de växer upp.
#2 - 13 mars 2010 20:05
Då får man Gratulera till tillökningen. Jätteskoj:), du får komma med bilder sen,spännande[:-15]
#3 - 13 mars 2010 20:08
Vad kul! Gratulerar! =)
#4 - 13 mars 2010 23:34
vad roligt :D grattis :D
#5 - 14 mars 2010 07:37
grattis! =D
#6 - 21 mars 2010 20:36
De växer =) men lite långsamt (är van med mer snabbväxande djur över lag ;) speciellt fåglarna och kaninerna blir ju stora på nolltid).

Har inte lyckas få något foto på dem småttingarna, har inte världens bästa kamera för att fota fisk tyvärr.
#7 - 20 april 2010 19:39
Nu har ynglerna vuxit en hel del!

http://i44.tinypic.com/jz9p90.jpg

Dock lite svårt att få bra bilder på dem! Vilken storlek måste de minst ha innan man kan flytta dem till de vuxna guldisarna?
#8 - 21 april 2010 18:11
Söta =)











Annons