Ett nytt akvarium,,

#1 - 7 december 2006 13:17
Nu har jag äntligen gått & skaffat mig ett nytt större akvarium, det är på 375 liter:).
Jag har för ett tag känt att det var dax för en större burk eftersom att mina fiskar(ungfödare) började bli allt för många & växterna växte ur mitt lilla 100 liters akvarium.
Det känns helt underbart med ett nytt större akvarium, det var nästan så att fiskarna frågade efter karta & kompass för att dom skulle hitta i den nya stora världen:D .

Och nu när akvariet är så stort så öppnade sig helt nya dimensioner, tänk vad med fisk man kan ha i det, sådant som man inte kan ha i en liten 100 liters burk=))
Just nu har jag "bara" mina Endlers Guppyn,Black Mollyn, Indianplatyn, några Corydorasmalar,Otocinclusar & några räkor i det. Men med alla yngel så fyller fiskarna ut akvariet ganska bra själva.
Men ngt mer vill jag nog ha, men vad det blir vet jag inte än..

Ja jag ville bara berätta om mitt nya akvarium, en tidig julklapp till mig själv, bättre julklapp kan man inte få;)

Hälsningar Anneth
#2 - 7 december 2006 14:40
grattias till ditt nya kar :) i de karet kan du ju välja på många arter, men kanske inte ihop med dina guppys o de... för dom ska du ha kvar eller ??

//kim
#3 - 7 december 2006 17:39
Vad kul :D
Hoppas vi får se underverket snart!!
#4 - 8 december 2006 20:22
Ja då bilder kommer bara växterna har vuxit på sig lite. Jag som tyckte att det var väldigt fullt med växter i 100 liters burken men nu när jag flyttade över dom till 375:an då vart det inte så mycket ändå.

Hälsningar Anneth
#5 - 11 december 2006 14:50
Tyvärr varade inte lyckan med ett större akvariet så värst länge, Akvariet sprack i botten så nu är mina fiskar tillbaks till sitt lilla 100liters akvarium. Men skam den som ger sig, 375:an får förra ägaren ta tillbaks & jag letar vidare efter ett nytt stort fräsht akvarium.

Hälsningar Anneth











Annons