Nina82 skrev:Ser ut som vanliga Endlers i mina ögon ??? Möjligen något mindre färg på stjärtfenan.
Varifrån kommer de du får i april då?
Blir väldigt nyfiken nu då jag har lite olika varianter av Guppy hemma :p
Maleficum skrev:Från en tjej i Täby (min brorsa som har kontakten och fixar =P) men hon kan tyvärr inte beskriva nån egentlig skillnad heller och sånt mer än att det kanske är olika underarter. Men hittar i princip ingen fakta om det på nätet och fakta man hittar säger emot varandra och liknande (även gällande fakta om endler).
Har redan endlers. Men lyckats få en "ulv i fårakläder" bland mina (en väldigt färglös hane med enbart ett gult "svärd" och svag prick på sidan och ytterst svagt gult sträck längst sidan).
Azur skrev:Endlers kommer ursprungligen från några bräckvattensjöar i Venezuela och tros vara en hybrid mellan Poecilia wingei och Poecilia reticulata, har sen korsats ytterligare med vanlig guppy, samt linjeavlats; "äkta" endlers går att känna igen på att de har ett svart, liggande, kommatecken mitt på sidan. Nuförtiden går ofta även rena Poecilia wingei under namnet endlers-guppy; enda kännetecknet då är att alla färger på hanen är "metallic".
Guppies från Trinidad bör helt enkelt vara vildformsguppies (Poecilia reticulata); de är antagligen ur en population som inplanterats av människan - nästan alla guppies överallt är det - så exakt ursprung är osäkert.
jagsjalv skrev:Jag har Trinidadguppy hemma. Det är helt enkelt en vildformsguppy som har sin fångstplats i Trinidad.:D Jag vet dock inte om guppyn är inplanterad i Trinidad eller ej men oavsett om det är Trinidadguppy eller guppy från något annat ställe så är just den stammen fångad i det landet, den floden m.m.
jagsjalv skrev:Jag vet dock inte om guppyn är inplanterad i Trinidad
AllaFiskar skrev:Jag har läst att guppy är inplanterad på en mängd olika tropiska platser i världen då den setts som väldigt effektiv i att bekämpa malariamyggan.
jagsjalv skrev:Stämmer precis. Guppyn är inplanterad för att bekämpa malariamygga bland annat i Afrika. Därför kan man ibland hitta vildguppy med härstamning från Nigeria etc.
Kensa skrev:Mina kommer från Nya guinea.
Iaf är de avkommor från några stycken som håvades upp ur en damm där
för några år sedan, och sedan "råkat" följa med på flyget hit.....
Men vart de egentligen kommer ifrån....det vet nog ingen....
AllaFiskar skrev:I min nattlektyr hittade jag uppgifter om att John (?) Guppy:D hittade vad som kom att kallas guppy på just Trinidad på 1800-talet.
Trinidadguppys bör väl då vara en av de första stammarna?
Koi-fantast skrev:Har du fått dina Guppy´s och kan du berätta mera? Jag sitter här och undrar om det kan vara mina juveler som jag lämnade in för ca. två månader sedan.. :D
Guy Palm skrev:Tror att du får byta nattlektyr,
jagsjalv skrev:Stämmer precis. Guppyn är inplanterad för att bekämpa malariamygga bland annat i Afrika. Därför kan man ibland hitta vildguppy med härstamning från Nigeria etc.
AllaFiskar skrev:Well excuse me all over the place...
Jag kan dock inte hitta något i min text som vare sig motsäger eller motsägs vad du skriver.
Robert John Lechmere Guppy ansågs ha upptäckt (vilket iofs inte är vad jag skriver i första texten) fisken på Trinidad, och fisken är uppkallad efter honom
Det är helt riktigt att fisken tidigare var känd efter fynd i Venzuela, men nu är ju inte Trinidad och Venezuela samma land, eller hur.
Jag vet egetligen inte vad poängen med tillrättavisningen är, som sagt jag kan inte hitta något i min text som vare sig motsäger eller motsägs vad du skriver. Jag ville bara påvisa att fisken har historia på Trinidad.
Men tillrättavisningen kanske var poängen...
Maleficum skrev:Nu har denna tråd varit död ett bra tag, har för ett bra tag sedan fått hem mina trinidader och de trivs och förökar sig som galningar. Dock får jag själv inte se mycket av dem så ofta då de bor i mitt akvarium hos mina föräldrar i Stockholm och sköts av min pappa. Plockade dock ner fem-sex stycken med mig till Skåne senast jag var i Stockholm men de har ännu inte ynglat (eller så har ynglerna blivit uppätna av de andra akvarieinvånarna). De är betydligt färglösare än mina edlers men på ett sätt ändå vackrare. Sen är de mindre till storleken också, iallafall hanarna.
tummen skrev:Om jag minns rätt så är det en variant som är lite blekare än endlers, och nästan utan det svarta (eller med mindre fläckar), men ändå med fina pastellfärger, mest i rosa och blått. Stämmer det?:)