Endlers lekbeteende och CO2.

#1 - 19 januari 2005 22:59
Nu är jag förbryllad. Jag har en liten Endlersodling stående som jag fick för mig att jag skulle ha lite växter i så jag slängde ihop lite mäskflaskor och en alträdiffusor som bubblar lite lätt.

Den bubblar rätt ut i karet så det är ingen större upplösning att tala om. Endast en lätt PH-sänkning.

Jag har kikat lite extra på fiskarna för att se om dom börjar kippa lite extra efter syre vilket jag helst ser att dom låter bli. Det som förbryllar mig är att honorna har fått för sig att gräva gropar som dom föder i på riktigt ciklidmanér.

Varför gör dom så? Hänger detta ihop med PH-sänkningen? Är detta normalt eller har dom blivit lika skruvade som deras husse? Det är då helt nytt för mig.
#2 - 20 januari 2005 16:56
Jag får överlevande endlers-yngel först när akvariet är så fyllt av växter att jag inte kan iakta hur dom gör.
Jag misstänker att jag då har högre CO2-värden - åtminstone nattetid - men några gropar har jag inte sett.











Annons