Endlerhona med fläck??

#1 - 24 juni 2012 09:33
Avslutar medlemskap
#2 - 24 juni 2012 09:38
Säkraste könsbestämningen är ju gonopodium eller inte.
Mina honor har inga fläckar men vanliga guppyhonor har ju både fläckar och färgade fenor nuförtiden.
Kan inblandning av andra guppy-gener skett innan du fick tag på dem?
#3 - 24 juni 2012 09:43
erikthur skrev:
Säkraste könsbestämningen är ju gonopodium eller inte.

Mina honor har inga fläckar men vanliga guppyhonor har ju både fläckar och färgade fenor nuförtiden.

Kan inblandning av andra guppy-gener skett innan du fick tag på dem?

Inge gonopodium synligt, men det är en ung fisk. kanske runt 2 månader gammal.
Hur stamtavlan ser ut är ju mer eller mindre omöjligt att svara på. Men dom är köpta som rena Endlers och har fram till dagens fläck sett ut som rena Endlers. Även på stjärtfenan och storleksmässigt (köpte tre jämngamla ur samma kull) så har jag hela tiden uppfattat denna fisk som en hona. Dom två som jag trodde va honor är väldigt lika, lite större i storlek än hanen. Hanen har färgat ut fint och ser riktigt grann ut, medans dom andra två varit jämnt färgade, ljusa och med rundade små fenor. Men nu dök den här fläcken ut. Ser ut precis som hanens i början när han började färga ut. Så det ser inte ut sjukt på något sätt utan just som om fisken håller på att få sina färger. Så blev lite förvånad, men får väl se vad som händer när H*n växer till sig.
#4 - 2 juli 2012 05:27
Den fortsatte ändra färg och nu syns även gonopodium.
Och gissa vad som igår hände med nr 3... jo den började också färga ut, idag även ltie orange... så det verkar inte bära sig bättre än att 3 av 3 Endlers va hanar... Jahapp, då behövde man inte oroa sig för några Endlersyngel då :S
jaja, jag vet, vanliga guppyhonor, men med tanke på hur ilskna och vaktande mina stora vanliga guppyhanar är så tror jag faktiskt inte risken är överhängande att mina små endlers ens kommer inom synhåll av honorna som är minst 3 gånger så stora som dom små endler hanarna.











Annons