Endler, nästan bara hanyngel

#1 - 4 januari 2007 15:20
Hejhej!

Saken är den att i mitt endlersakvarie så föds det väldigt många hanar och väldigt få honor, har ingen direkt aning om varför men det är väl ungefär 70% hanar och 30% honor, om inte ännu mindre.

Har läst innan att temperaturen kunde ställa till det igenom att vara för kallt, men jag har ändå 29 grader varmt i karet. Är det för varmt eller ska de ha ännu varmare? Alla vattenvärden och liknande är bra så det är inga problem, växterna växer fint och pumpen ger lagom med ytströmning och syresätter vattnet väl.

Någon som har en idé?
#2 - 4 januari 2007 15:24
det kanske föd massa honor men dom dör? elr låter du dina fiskar föda i yngel-box? om man låter dem föda i akvariumet vet man ju inte hur många det kommer och många kan bli mat om man har nån större fisk!
#3 - 4 januari 2007 15:29
Kan det inte vara så att det är för varmt då?
http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=389&Itemid=206
#4 - 4 januari 2007 15:41
Jag låter dem föda utan yngelbox och tycker ändå att väldigt många av ynglen klarar sig, fast tydligen så verkar det som om de flesta när de blivit lite större färgar ut till hanar :S För det är ju först då man kan se vilket kön det var.
Och har bara endlers i karet så det finns ingen större fisk som mumsar honor ;) som tur är! Sedan kanske snarare hanarna skulle bli mat i så fall eftersom honorna är större..
Så det verkar som om det helt enkelt blir flest hanar från början, om det inte är något annat som inverkar i uppväxten.

Ska vi se här.. enligt artikeln så borde jag, för att få många honor, ha honor och hanar tillsammans jämt och.. Sänka? 32 grader tar ju livet av alla honor och det blir missbildade hanar kvar, medans en temp på 25 ger flest hanar? Fast sedan ska ju endlers just ha liiiite varmare än vanlig guppy. Oj, blev lite förvirrad här.. Men i alla fall - det står ju åtminstone att man får störst kullar mellan 25-27 så då ska jag sänka lite och se vad som händer. :)

Tack för tipsen!
#5 - 4 januari 2007 15:44
Tillägg - räknade dem nu - 4 honor på c:a 10+ hanar! O_o
Stackars tjejer!! Ska sätta en annons efter fler honor känner jag, detta var ju värst evil.. Hur ska de orka?
#6 - 7 januari 2007 22:07
Rumstemp, gav mig endast honor
#7 - 8 januari 2007 03:01
Jag har mina Endlers i ouppvärmt akvarium o kanske det blir 21- 22 grader där.. men jag har jämna kullar...
#8 - 9 januari 2007 11:02
Verkar som om det blir lite olika i olika kar med andra ord, men nu har jag i alla fall sänkt till 27 grader och får se hur det blir.

Har även bytt bort tre hanar mot tre stora fina honor [som genast fick uppvaktning ;)] som jag hoppas kan ge mig många yngel.
#9 - 9 januari 2007 15:35
[quote=fifi;892769]Hejhej!

Saken är den att i mitt endlersakvarie så föds det väldigt många hanar och väldigt få honor, har ingen direkt aning om varför men det är väl ungefär 70% hanar och 30% honor, om inte ännu mindre.

Har läst innan att temperaturen kunde ställa till det igenom att vara för kallt, men jag har ändå 29 grader varmt i karet. Är det för varmt eller ska de ha ännu varmare? Alla vattenvärden och liknande är bra så det är inga problem, växterna växer fint och pumpen ger lagom med ytströmning och syresätter vattnet väl.

Någon som har en idé?[/quote]

Det beror på pH-värdet. Generellet sett är det så att ju högre pH du har desto större andel honor får du i kullen, så testa att höj pH-värdet lite.
#10 - 9 januari 2007 16:03
Okej, hur kollar jag då detta? Samt hur åtgärdar jag det?
#11 - 9 januari 2007 17:40
åtgärda med bikarbonat och testa med dropptest för PH finns i vanliga akvariebutiker.











Annons