emersed

#1 - 8 juni 2005 13:20
Jag tänkte visa ett experiment som jag startade för ca 2 månader sedan.

Det började med att min stora Echinodorus cordifolius '?????' blommade och bildade nya skott med blad i 'luften'.

Jag väntade några veckor, klippte av skotten och satte dom i ett glas med vatten.

När rötter hade bildats så planterade jag en planta i en stor vas. I botten av vasen la jag blå-lera som jag tagit i skolan (jag använder det inte i mitt växtakvarium, men tänkte testa det i vasen för lite extra järn till plantan.)
Över leran hällde jag ett lager med grövre och finkornigt grus. Sedan ca 3cm blomjord, och över det ett 10cm tjockt gruslager.

Jag har vatten ca 1-2cm över gruset.

Belysning = Sol, står i ett fönster (söder)

Det har växt rätt bra och plantan ser hel och frisk ut. Den har skjutit upp ett skott och kommer snart att blomma. Förra veckan la jag ett 1cm tjockt lager av lera på toppen av gruset(täcker 50% av ytan), mest för skojs skull.

Bilderna på plantan visar hur mycket den växt under en månad. Jag har inte tillsatt någon större mängd gödning, en pytte skvätt blomsternäring har väl råkat åka i..

Andra växter jag testat emersed (tagit direkt från akvariet Submerged) och Mina resultat:
H.polysperma (med bra resultat - enkel)
Alternanthera reineckii ''roseafolia'' (bra resultat - enkel)
Lilaeopsis brasiliensis (något långsam - men enkel)
Eleocharis acicularis (långsam - men enkel )
Echinodorus tenellus (växer knappt något, börjat komma små blad)
Eusteralis stellata (torkade ut direkt )

*Jag har säkert stavat fel på Submerged och Emersed ?*

Någon som har egna erfarenheter och tips på bra plantor som är enkla att odla emersed?

Ha det soligt! / Micke


Bild 1 tagen 11-05-2005
Bild 2 tagen 08-06-2005
Bild 3 tagen 08-06-2005
Bild 4 tagen 08-06-2005
#2 - 8 juni 2005 13:28
Coolt! Snygga plants i akvariet OCH i fönstret!
#3 - 8 juni 2005 15:46
Har du fått till Eleocharis acicularis så att de sätter frön ??

Skulle vara tokroligt att komma över dessa och plantera !
#4 - 8 juni 2005 18:00
Det var ju en intressant teknik att plantera växterna i en behållare med glas kring växten. Då behåller de antagligen fukten lättare... *får nog prova själv*
#5 - 8 juni 2005 18:42
Hejsan.

Aqua J : Tack, ja akvarieväxter (och alla andra växter) är snygga :)

oveb: Nej tyvärr, inte än. Om jag lyckas så lovar jag att skicka frön!

petnym: ja det är smidigt, samtidigt snyggt, kan fylla på hur mycket vatten man vill ha. mm

ha det bra alla /micke
#6 - 8 juni 2005 20:09
Snyggt!
Jag har hört att anubias ska gå fint att odla emersed (jag tror du har stavat rätt! ;)) också.. något att testa kanske?
#7 - 8 juni 2005 20:21
Lägger till Hydrocotyle och Ceratopteris cornuta på listan över bra fönsterväxter. Den förstnämnda blommar med små söta vita blommor, men jag har inte fått den att sätta frö, kanske kräver korsbefruktning? Misstänker att cryptocoryner också skulle fungera utmärkt.

Mvh Cecilia

Ps. På svenska blir kanske submerst och emerst bättre?
#8 - 8 juni 2005 20:22
Häftigt! :D Man få ju lust att själv testa. :)
Inte föra att det spelar någon roll, men det stavas väl emerged? Jag tror det iallfall. Har läst den stavningen på flera andra ställen.
Hur som hellst var det rätt kul att se att det fungerar. :)
#9 - 9 juni 2005 08:36
En variant är att man sätter en inte tätslutande plastpåse över för att erhålla ett 'miniväxthus',eller se 'Bottle Biologi' och andra länkar:
http://www.ikeepbookmarks.com/browse.asp?folder=1209920
<<<(^:>*
#10 - 9 juni 2005 16:17
Mycket intressant. Nu måste jag testa det själv.
PatrikMalmo
#11 - 3 juli 2005 13:21
Körde E. grandiflorus i fönstret ett bra tag, växte som sören och blommade sanslöst. Många skott blev det. Oturligt nog fick den ohyra som jag inte fick bort, så den åkte ut. På Tropica kör de med emers odling av de flesta Echinodorus jag sett, men de har himla bra luftfuktighet också. Rätt skoj att prova "akvarieväxter" i nya förhållanden. Har även testat en glasburk med lock samt Cryptocoryne undulata. Blev rätt liten, men växte bra under flera år (gjorde alltså ingenting med burken, vattnet dunstade ju inte ens).

Mer experiment, folk´s!!

Hilsen,

P
#12 - 3 juli 2005 15:35
Ludwigia Grandulosa skall fungera.











Annons