Elfenbensciklid

#1 - 6 april 2002 12:47
Hej,
Jag har sett den en ciklid som är helt vit som går under handelsnamnet elfenbensciklid i affärena ett tag nu utan att hitta information om den i några böcker eller på internet.

Men nu så lyckades jag läsa på en hemsida att en albino form av sebracikliden´, Archocentrus nigrofasciatus kunde kallas elfenbensciklid. Jag tänkte bara höra här och få uppgifterna bekräftade av någon. Eller finns det fler arter som går under det här handelsnamnet?

Mvh
Martin Persson
#2 - 6 april 2002 13:11
Jag har aldrig sett det handelsnamnet på någon annan ciklid, men man vet ju aldrig med handelsnamn. Du hittar några fina bilder på ett lekpar på sidan; http://www.wiljo.nu/akvariefisk.htm Bilderna finns under det tidigare namnet, Cichlasoma nigrofasciatum.

Mvh Michael Persson

#3 - 6 april 2002 15:29
Det var precis den fisken jag sett i affärena. Snygga bilder.

Kjell Forhman: Du kanske kan skriva in albinoformen i artbeskrivningen att albinoformen kallas för elfenbensciklid.

Mvh
Martin Persson
#4 - 8 april 2002 16:12
Elfenbens ciklider är sebra ciklider, fast albino. Annars exakt som sebra ciklider.

M.V.H / David Hallgren
#5 - 11 april 2002 19:54
Oj, såg inte att nån hade svarat förens nu.

Det jag menade var att Kjell kunde skriva in i artbeskrivningen för zebracikliden, Archocentrus nigrofasciatus att albinoformen kallas för elfenbensciklid [<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

Mvh
Martin Persson











Annons