eldstjärt med kampfisk?

#1 - 29 november 2008 13:34
Hej jag vet att denna tråd ligger i fel forumdel då det ej är vårat första akvarium inte heller någon fråga som egentligen rör det [:o] Men om sanningen ska fram så behövs ett svar relativt snabbt, då vi om vi inte kan ha kvar våran eldstjärt ska lämna iväg honom i eftermiddag.

Vi vill väldigt gärna ha honom. Frågan är kort och gott kan man ha en eldstjärt tillsammans med kampfiskar i ett 150L kar eller skulle det bli väldigt körigt? För tillfället går han i vårat 720L som ska tömmas. Därav måste vi veta. 150L kar är tänkt för kampfiskar i första hand och eventuellt något stim rasboror alternativt/och någon algätare. Karet är i övrigt idealiskt för en eldstjärt men kommer han att låta bli kampfiskarna och tvärtom?

/Mvh Oscar & Elin
#2 - 29 november 2008 15:02
Ett 150-liters är i minsta laget för en eldstjärt, och det är nog mer än troligt att han kommer att terrorisera kampfiskarna.
#3 - 29 november 2008 15:07
Att det är i minsta laget vet vi om. Däremot har vi ju tänkt att skaffa större akvarium igen någon gång framöver. Eldstjärten är ej heller fullvuxen. Nu spelar ju detta mindre roll då du ändå tror att det är kört :) Hur som haver får vi väll tyvärr göra oss av med honom då.
#4 - 29 november 2008 15:34
känns som att vi har väldigt svårt att hitta några suitable tankmates till kampfisken faktiskt. utom möjligen rasboror, som vi inte är vidare förtjusta i.











Annons