Ekosystem

#1 - 3 januari 2006 16:58
Hejsan.

Jag är helt ny på detta med fiskar men tänker bygga ett aquaterrarium och vill skapa ett ekosystem i vattnet. Detta förstår jag att det inte är det lättaste som ny men jag vill försöka.
Vad jag behöver är tips på fiskarter jag kan/behöver ha i akvariedelen. Ge gärna latinskt namn och anledningen till at jag bö ha just den arten. Jag är inte så intresserad i att ha många fiskar så inte någon art som behöver vara i "flock". Utseende är av underordnad betydelse men alltid trevligt med något vackert att titta på.

Lite fakta:
135l (90b, 60d, 25h *cm*)
temp 25-30 (kan ändras efter fiskarnas behov, har helst 28-30)
ca 25 i luften ovanför
Inredning anpassas efter art
pump med filter

Delas med en mindre ödla så jag ser gärna att en art äter avföring.

Mvh Veronica
#2 - 3 januari 2006 20:36
Finns ingen art överhuvudtaget som ÄTER AVFÖRING..
#3 - 3 januari 2006 23:49
Ekosystem

Märkligt. Kankse jag formulerat mig fel på något vis?

Min bekanting hade nämligen en art som han sa åt avföring. Får se om jag lyckas få tag på honom och höra efter vilken art det var och vad han menade.

Du har inga tips på andra fiskar jag kan ha? För att få ett fungerande ekosystem alltså?

Mvh Veronica
#4 - 3 januari 2006 23:56
Det finns som sagt inga fiskar som äter avföring, det kan du glömma.
Däremot fins det en hel del som äter matrester från botten av akvarier, typ pansarmalar mm. Malar över huvudtaget har ett lite olyckligt rykte om sig att vara "städarfiskar", bara för att det finns en hel del som äter alger eller skräp på botten.

Ett fungerande ekosystem går knappast att skapa i ett 125l akvarie, då ett ekosystem förutsätter att det finns något djur som fiskarna kan leva av, och något djur som lever av fiskarna osv.
Det som jag antar att du är ute efter är att få balans i akvariet, så tillvida att du vill ha bakterier som bryter ner amoniaken i fiskarnas avföring, och detta är en förutsättning för alla akvarier, och alltså inge speciel vetenskap. grundläggande akvaristik, helt enkelt.

Men, fiskar som går i ett 125 liters finns det ju många, prova att söka på arbeskrivningar här på zoopet, och ange storleken på ditt akvarie samt vilken svårighetsgrad du är ute efter.
#5 - 3 januari 2006 23:56
Det känns som det är svårt att få ett stabilt ekosystem i en sån liten burk. Jag gissar de blir algsoppa och mycket amoniak så att fiskarna dör av all avföring. Men har man ett bra filtersystem så kan det gå.
Jag gissar att många bottenlevande fiskar(men inte vilka) kan äta avföringen och visa räkor och snäckor.
#6 - 3 januari 2006 23:59
[QUOTE=Frågvis]
Jag gissar att många bottenlevande fiskar(men inte vilka) kan äta avföringen[/QUOTE]

Nej, fiskar äter inte avföring. Avföring består ju av restprodukter och det krävs väldigt små coh specialiserade djur för att tillgodose sig näringen i sån skräpmat, typ insekter.
På sin höjd har jag sett fiskar som smakar på avföring men spottar kvickt ut det igen, eftersom det inte är mer ätligt än typ grus.
#7 - 4 januari 2006 00:13
Det beror ju på hur pass smält maten är. Det kan finnas näring kvar i avföringen. Många fiskar och djur smälter ju inte maten särskilt väl. Hur det förhåller sig med ödlan vet jag inte.
Specialcerade djur finns det säkert, men om det bara är insekter/snäckor och mindre djur som klarar detta är jag inte hundra på. Kanske får man tänka ett steg till: att avföringen blir näring åt växter och alger och mindre djur som fiskar kan leva av. Och dessa kan ödlan äta.
Men det känns som det är väldigt svårt att få större djur att leva i detta lilla system. Kanske med kraftiga ytterfilter. Det känns som det är bara snäckor och insekter och mindre djur som har en rimlig chans att trivas.
#8 - 4 januari 2006 02:40
Jag skulle slänga i ett gäng guppy. Tåliga och blir lagom mat till ödlan.
#9 - 4 januari 2006 12:36
Ekosystem

Ödlan kommer inte att äta av fiskarna med dock bada i akvariedelen en till tre gånger per dag och kommer mest troligt att skita i vattnet 2-3 gånger i veckan. Detta är dock väldigt små skitar och större delen går att plocka ut.
Det jag är ute efter är att slippa byta vatten varje dag då jag vet att det kan döda fiskar. Det var därför jag vile ha en fisk som åt upp avföring.

Mvh Veronica och tack för alla svar.
#10 - 4 januari 2006 13:48
Ja, om ödlan inte ska äta fisken, blir det inget ekosystem.
men som sagt, får du till en schysst baktariekultur så bryts ju skiten ner efterhand och du behöver bara byrta vatten en gång i vekcan typ. Men det vikigaste då är ett bra filter. Eftersom ajg antar att du itne kommer at fylla karet helt kan det ju bli svårt med innerfilter, så jag hade skaffat ett mindre ytterfilter.

Men hursom tycker jag att guppys kan vara ett vettigt val. prova söka på fiskar med lägsta svårighetsgraden så får du ju ett par alternativ på tåliga firrar.
#11 - 4 januari 2006 13:51
Det jag är ute efter är att slippa byta vatten varje dag då jag vet att det kan döda fiskar. Det var därför jag vile ha en fisk som åt upp avföring.
Var skulle detta då ta vägen? skulle det bara ackumuleras i fisken tills den sprängs.

What goes in comes out.
#12 - 5 januari 2006 16:48
Jo men filtrena är väl anpassade efter fiskars avföring? Jag vet inte hur mycket det skiljer sig från ödlors men det lär ju inte vara samma sak?!
#13 - 5 januari 2006 20:28
Jag tror inte att det skiljer sig närmnvärt. I en annan tråd här berättade tex en kille om att hans katt kissat i akvariet, men filtret tar hand om detta med.
Vilka bakterier som får fäste i filtret lär ju dessutom bero på vad som ska brytas ned.
#14 - 6 januari 2006 08:44
[quote=zirkonxenia]Jo men filtrena är väl anpassade efter fiskars avföring? Jag vet inte hur mycket det skiljer sig från ödlors men det lär ju inte vara samma sak?![/quote]
Det är samma restprodukter som ska brytas ned, kan vara skillnad på vilken mängd av vad som finns i men det spelar ingen roll för ett väl fungerande filter.
Det du ändå får kvar i slutet som du måste bli av med är nitrat och fosfat, även lite annat men av mindre betydelse p.g.a mängd.

Jag tycker att du ska sattsa på en biotop istället för ett ekosysten, för ett elkosystem får du alldrig att fungera.
#15 - 6 januari 2006 18:21
Zirkonxenia: Som totalrudis på reptiler undrar jag vad det är för ödla du ska husera i ditt ekosystem/biotop? Är tanken att det hela ska likna ödlans ursprungsmiljö (biotop) så mycket som möjligt, eller är du ute efter ett "low maintenance system"?

Mvh Cecilia
#16 - 8 januari 2006 15:28
Det blir väl en biotop :)
Jo, jag försöker att efterlikna miljön så mycket jag kan med den skrala infon som jag har. Jag är dock inte helt insöad så jag är ganska nöjd om dom kommer från samma världsdel (västra asien).
Sen är ju low maintenanse ett stort plus som alltid. Mitt intresse för fiskar som så är ganska lågt, jag vill bara ha ett levande terrarium och funderar även på räkor och grodor men det får bli senare projekt.

Det är en asiatisk vattenagam och jag har hittat några asiatiska fiskar och växter jag tror skulle passa mig bra.
#17 - 20 januari 2006 17:31
mina guldfiskar äter platys avföring.:D
snacka om återvinning











Annons